Son Eklenenler
Search
Teslim Olan Yunan Askerleri

Kıbrıs barış harekâtı nasıl başladı? Harekatın sonuçları ne oldu?

76

Kıbrıs Barış harekâtı ülkemiz tarihi için pek çok ilkin de gerçekleştiği bir harekât oldu. Bu harekatta ilk defa Türk Ordusunun kara, hava ve deniz kuvvetleri aynı anda birlikte taarruz gerçekleştirdiler. Son ana kadar bekleyen Türkiye adada yaşayan Türklerin öldürülmeye başlanmasıyla birlikte Kıbrıs’a bir harekât düzenleme konusunda seçeneksiz bırakıldı.

Harekatın Başlaması

Harekata Katılan Türk Filosu

Harekata Katılan Türk Filosu

Adada Türk ve Rum halklarının birbirinden bağımsız olarak yaşayacakları 1959 yılında imzalanan Zürih Anlaşmasıyla belirlenmiştir. Ancak adadaki Rum askerleri zaman içinde Türkler üzerinde baskı kurmaya çalıştılar. Bu baskı en sonunda bir isyana dönüştü ve Türk köyleri yakılmaya insanlar öldürülmeye başlandı. Bu gelişmeler sonucunda toplanan TBMM dönemin başbakanı Bülent Ecevit’e harekât için yetki verdi. 20 Temmuz 1974 sabahı Türk Savaş uçaklarının havadan gerçekleştirdikleri bombardıman sonrasında havadan ve denizden çıkarma başladı. Yunan birliklerinin adada garantör olarak bulunan Türk Birliklerine saldırması harekatın bir anda tüm adaya yayılmasına sebep oldu. 22 Temmuz akşamı ateşkes ilan edildi. Kıbrıs Barış Harekâtı sonucunda Yunanistan’daki cunta idaresi ve Kıbrıs hükumeti yıkıldı.

Harekata Katılan Türk Askerleri

Harekata Katılan Türk Askerleri

2. Kıbrıs Barış Harekâtı

“Ayşe Tatile Çıksın” koduyla gerçekleştirilen harekât Rumların taahhüt ettiklerinin aksine ellerindeki esirleri bırakmamaları ve işgal ettikleri birkaç köyden çekilmemeleri üzerine başlatılmıştır. Bunun üzerine adadaki Türk Birlikleri 13 Ağustos tarihinde yeniden adada ilerlemeye başlamışlar, Lefke ve Magosa’yı kurtarmışlardır. Harekât sonucunda Lefke ve Magosa’nın alınmasıyla Türk tarafının da sınırları çizilmiş oldu. Gerçekleşen 2 harekât neticesinde toplamda 498 Türk askeri, 70 Kıbrıslı mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü hayatını kaybetti. Kıbrıs Barış Harekâtı Türkler ve Yunanistanlılar arasında yaşanmış önemli olaylardan bir tanesidir. Rumlar bu harekatta kaybettikleri toprakları siyasi platformda kendilerine ait olarak göstermeye devam etmektedirler.

Teslim Olan Yunan Askerleri

Teslim Olan Yunan Askerleri

Dünya tarihinde yaşanmış vahşi savaşlar konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.