Son Eklenenler
Search
Çerkez Ethem

Çerkez Ethem kimdir? Nereli? Türk tarihine damga vuran Çerkez Ethem isyanı ve ayaklanması

93

Çerkez Ethem adı Milli Mücadelede önemli bir yere sahiptir. Özellikle İzmir’in Yunan işgalinden kurtulması başta Çerkez Ethem ve Ali Fuat Paşa’nın öncülüğünde olmuştur. Ancak ne olursa olsun tarih kitapları Çerkez Ethem’i bir isyancı olarak göstermektedir. Bu isyanının arkasında belli başlı önemli noktalar bulunmakta.

1886 yılında Bandırma’da doğan Ethem, ağabeyi ile birlikte askeri okula girmiş ve Osmanlı Ordusunun çeşitli üst düzey kademelerinde görev almıştır. TBMM kurulduktan sonra ise bir taraftan TBMM’ye hizmet ederken diğer taraftan da TBMM’nin karşı çıktığı uygulamalarda bulunmuştur. Bu uygulamalar arasında yakalanan suçluların hemen idam edilmesi bulunmaktadır.

Çerkez Ethem İsyanı

Çerkez Ethem İsyanı

İsyanın Sebepleri

Çerkez Ethem her ne kadar TBMM’ye bağlı olan bir asker olarak görünse de çoğu zaman kendi başına hareket etmiştir. Ankara Valisi’ni yetkisi dahilinde olmamasına rağmen yargılamaya çalışmıştır. Kendi cephesinde bulunan askerlerin TBMM tarafından istenmesine karşı çıkmıştır. Batı cephesinin iki ayrı cephe haline dönüştürülmesini istememiştir. Düzenli bir ordunun kurulmasına karşı çıkmıştır. Ordunun idaresinin TBMM altına girmesine karşı çıkmıştır.

Bütün bu gelişmeler sonucunda Ethem bir isyan başlatmış ve kendisi gibi Çerkez kökenli olan askerleri yanına alarak harekete geçmiştir. TBMM hükümetini tanımadığını ve TBMM’nin kendisiyle bir taarruz halinde olmasından dolayı kendisinin de buna karşı koyacağını bir telgrafla TBMM’ye bildirmiştir.

Atatürk ile Olan Ender Fotoğraflarından

Atatürk ile Olan Ender Fotoğraflarından (Atatürk’ün hemen yanında ellerini kavuşturmuş kişi)

Çerkez Ethem İsyanının Bastırılması

Ethem Bey’in vatana ihanet suçu işlediği TBMM tarafından kabul edilmiş ve düzenli ordu 1921 yılında Ethem Bey’in ordusu üzerine yürümüştür. Büyük bir çarpışma yaşanmamış ve bu durum sonucunda Ethem Bey Yunanistan’a sığınmıştır. 21 Eylül 1948 yılında Amman’da vefat etmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’nın bilinmeyenlerini anlatan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.