Son Eklenenler
Search
Kore filmleri: Mutlaka izlenmesi gereken en iyi Kore filmleri

Kore filmleri: Mutlaka izlenmesi gereken en iyi Kore filmleri

117

Kore sineması kendine has konusu ve replikleriyle dünyada önemli bir yerde. Elbette bu repliklerin başka dillere çevrilmesi aynı etkiyi bazen yaratmıyor ancak yine de filmlerde karşılaşılan sahneler Avrupa ya da Amerika sinemasında karşılaşılanlardan çok etkileyici olabiliyor. Bu da Kore sinemasını diğer ülke sinemalarından ayıran en önemli özellikler arasında. Kore deyince akla gelen en iyi Kore filmleri hangileri bir göz atalım.

The Chaser – Ölümcül Takip (2008)

Konusuyla gerçekten ilginç olan bir film The Chaser. Eski bir polis olan ancak emekli olduktan sonra kadın satıcılığına başlayan bir adam birlikte çalıştığı kadınların teker teker ortadan kaybolduğunu anlar. Kısa bir araştırmadan sonra kadınların gittiği bir adamın aslında bir kiralık katil olduğu anlaşılır.

I’m a Cyborg, But That’s OK – Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil (2006)

Sıra dışı filmlerden bir tanesi olan bu film en iyi Kore filmleri arasında gösterilmekte. Bir akıl hastanesinde kendisini bir robot sanan kızla, insanların ruhuna sahip olduğunu sanan iki akıl hastasının sıra dışı yakınlaşmasını konu alan film uzun bir süre adından söz ettirmeyi başardı.

A Bittersweet Life – Acı Tatlı Hayat (2005)

Kore’nin ünlü otellerinden bir tanesinde müdür olarak çalışan Sun-Woo işini de layıkıyla yapmaktaydı. Bu yüzden patronu tarafından da çok seviliyordu. Patronun güvenini kazandığı için patronu bir gün yasak aşkının başka bir erkek arkadaşı olup olmadığını araştırması için Sun-Woo’dan yardım istedi. Her şey bundan sonra başladı.

My Sassy Girl – Hırçın Sevgilim (2001)

Akşam metro ile evine dönen Kyun-woo kör kütük sarhoş bir kıza rastlar. Onun bu halini görünce ona yardım etmek için koluna girer. Ancak metroda bulunan herkes kızın Kyun-woo’nun kız arkadaşı olduğunu sanar. Bu yüzden de Kyun-woo kızı bırakıp gidemez. İşte bu durum Kyun-woo’nun hayatına yeni bir boyut katar.

A Moment To Remember (2004)

Biraz zorlama sonucunda başlayıp gerçek bir aşka dönüşen iki insanın aşklarını konu alan A Moment To Remember en iyi Kore filmleri arasında gösterilmekte. Farklı tarzda bir aşk filmi izlemek isteyenler için birebir.

The Host – Yaratık (2006)

Seul’de bulunan Han Nehri’nin derinlikleri insanlar tarafından fark edilen bir hareketlilik gözlemlenmeye başlamıştır. Birkaç yıl önce Amerikan gemilerinin nehre döktüğü kimyasallar sonucunda nehirde gerçekten devasa boyutlarda bir yaratık oluşmuştur. Bir gün ortaya çıkan bu yaratık filmin asıl konusunu oluşturmakta.

Memories of Murder – Cinayet Günlüğü  (2003)

Güney Kore’nin diktatörlükle yönetildiği 1980’li yıllarda ülkedeki yasakların en katı şekilde uygulandığı bir dönemde bir kadın cinayeti yaşanır. Dedektif Park Doo-man bu cinayetle ilgili soruşturmanın başına getirilir ve ortaya inanması güç bir film çıkar.

Sympathy for Lady Vengeance – İntikam Meleği (2005)

Anneleri esrarengiz şekilde ölen iki kız kardeş de annelerinin ölümünden hemen sonra gizemli bir hastalığa kapılıp hastaneye yatarlar. Tedavileri tamamlanıp eve döndüklerinde ise evde kendilerini bir üvey anne beklemektedir. İki kız kardeş üvey anneyle anlaşamazlar ve evde bir huzursuzluk başlar. Babalarının bu duruma tepkisiz kalması da kız kardeşlerin durumunu zorlaştırır.

A Tale of Two Sisters  – Karanlık Sırlar  (2003)

En iyi Kore filmleri arasında yer alan bir diğer film olan A Tale of Two Sisters 1930’lu yıllarda Kore’de yaşan üç tehlikeli adamı konu alır. Bir tanesi adaletin, diğer suçun yanında olan adamlardan sonuncusu ise yanar döner yapısı yüzünden ne sağı solu belli olmaktadır. Japonlara ait çok gizli bir haritanın haberini alan bu üç adam haritayı ele geçirmek için yola koyulurlar.

Oldboy – İhtiyar Delikanlı  (2003)

Nedeni bilmediği bir şekilde karanlık bir hücreye kapatılan Oh Dae-su’nun dünya ile tek bağlantısı bir televizyondur. Bir gün televizyonda karısının öldüğü haberini alan Dae-su bu yüzden hücreye kapatıldığını düşünür. 15 yıl sonra dışarı çıktığında karısını öldürenlerin peşine düşer.

Ülke sinemalarına ilgi duyuyorsanız en iyi Hint filmleri hakkında yazdığımız yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.