Son Eklenenler
Search
Münir Özkul Kimdir

Münir Özkul’un Gençliğinden Ölümüne Kadar İlginç Hayatı

132

Meşhur tiyatro ve sinema oyuncusu Münir Özkul 5 Ocak 2018’ de hayata gözlerini yumdu. Ömrü boyunca bir çok sinema filminde oynayan ve halen keyifle izlediğimiz filmleriyle Münir Özkul kimdir?

Türk halkının aklına Hababam Sınıfı serisi ile kazınan ve daha bir çok projede rol üstlenen Münir Özkul 93 yaşında hayatını kaybetti. Mahmut Hoca olarak da tanınan Münir Özkul kimdir?

Türk sinemasında yaşayan bir efsane olan Münir Özkul, 93 yaşındayken İstanbul’daki evinde hayata veda etti.

Münir Özkul

Münir Özkul kimdir? | Münir Özkul Kariyeri

Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayan Münir Özkul, henüz lise çağlarındayken sanat hayatına adım atmıştı bile. İlk adımı 1940 yılında Bakırköy Halkevi’ndeki bir tiyatro oyunuydu.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde, Edebiyat Fakültesine bağlı sanat tarihi bölümünde devam etti. Profesyonel kariyerinin başlangıcı 1948 yılında ‘’ Aşk Köprüsü ‘’ isimli tiyatro oyunudur.

Aşk Köprüsü isimli oyunun sonrasında Muhsin Ertuğrulun yönetmenliğinde Küçük Sahne’ye geçen Münir Özkul, 1951 – John Steinbeck – Fareler ve İnsanlar, 1954 – Millington Synge – Babayiğit, 1954 – George Axelrod – Yaz Bekarı ve 1955 – John Patrick – Çayhane gibi oyunlarda rol üstlendi.

Sonrasında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ve İstanbul’da bulunan Bulvar Tiyatrosu’nda çalışan arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu grupla birlikte çalışmalarını sürdürdü.

1970’li yıllara geldiğinde özellikle zengin oyuncu kadrolu ve Ertem Eğilmez imzalı sinema filmlerinde rol almaya başlayan Münir Özkul, tüm Türkiye’de tanınmasını sağlayan Hababam Sınıfı filmindeki ‘’ Mahmut Hoca ‘’ karakterine hayat verdi. Kariyeri süresince 200’ün üzerinde filmde oynayan Münir Özkul, Sev Kardeşim isimli sinema filmindeki performansıyla 1972 yılı Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Bizim Aile filminde hayat verdiği Yaşar Usta karakteri ve bu filmdeki monologu da yine akıllara kazınan performansları arasındadır. Bu performansıyla 1977 yılında düzenlenen Azerbaycan Film Festivali’nde özel ödüle layık görülmüştür. Bu yönü pek bilinmese de 1976 yapımı Süt Kardeşler filminde yönetmen yardımcılığı yapmıştır.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.