Son Eklenenler
Search
Kore Dizileri: Mutlaka Izlenmesi Gereken En Iyi Kore Dizileri

Kore dizileri: Mutlaka izlenmesi gereken en iyi Kore dizileri

117

Kore dizileri Kore sineması kadar televizyon sektörünün önemli bir parçası haline geldi. Aralarında Amerika gibi kendi film ve dizi sektörünü oluşturmuş ülkelerde dahi bu Kore dizileri yayınlanmakta. Kore dizileri izle denildiğinde Bunun en büyük sebebi ise klişeleşmiş dizi konularından çok farklı konulara sahip olan bu dizilerin izleyicinin ilgisini daha çok çekmesi. Avrupa ya da Amerikalılara göre uzak doğulu insanların olaylara karşı verdikleri tepkiler çok farklı. İşte bu dizilerde de bu tepkileri izleyicinin önceden anlayamaması bir bağımlılık yaratmakta.

En iyi Kore dizileri hangileri bir göz atalım:

 

Sungkyunkwan Scandal

 

2010 yılında çevrilmeye başlanan bu dizi sadece 20 bölüm devam etmesine rağmen en iyi Kore dizileri denildiğinde ilk akla gelenler arasındaki yerini aldı. Komedi, dram ve Kore tarihini sevenler için oldukça güzel bir dizi.

Boys Over Flowers

2009 yılında yayınlanmaya başlayan gençlik dizisi Boys Over Flowers dünyanın pek çok ülkelerinde çekilen diziler için ilham kaynağı oldu. Bunlar arasında 2013 yılında Kanal D ekranlarında yayına giren Güneşi Beklerken isimli dizi de var. 25 bölüm olarak çekilen Boys Over Flowers farklı bir dizi izlemek isteyenler birebir.

City Hunter

Lee Min Ho sıradan yaşam süren bir adamken birdenbire sıradan yaşamdan vazgeçip bir kahraman olma sevdasına kapılır. 2011 yapımı City Hunter 20 bölüm çekilmiş olmasına rağmen en iyi Kore dizileri arasındaki yerini aldı.

Reply 1997

6 lise arkadaşının hayatlarının anlatıldığı Reply 1997’nin konusu oldukça ilginç. 90’lı yıllarda popüler olan bir müzik grubunun solistine âşık olan ve onunla evlenmek isteyen bir gencin hikayesi dizide ön plana çıkmakta.

Rooftop Prince

Rooftop Prince 2012 yılında Kore’de en çok izlenen dizi oldu. Sadece Kore’de değil, dizi tüm dünyada ses getirdi. TRT de bu diziyi ve konusunu fark ederek 2013 yılında Osmanlı Tokadı adlı diziyi yayına aldı. 300 yıl önce yaşamış insanlar günümüze geliyorlar ve günümüzde karşılaştıkları olaylar dizinin ana konusu olma niteliğinde.

Inspiring Generation

Eski yıllarda geçen dizilerden bir tanesi olan Inspiring Generations Şangay’ın tarihini, vatan sevgisini ve sadakat duygusunu insanlara veriyor. 2014 yılında çekilmiş olan dizinin en can alıcı yerleri ise birbirinden ilginç ve güzel dövüş sahneleri.

Faith

Orta Çağ Kore tarihine yolculuk yapmak isteyenler bu efsane diziyi seyredebilirler. Dizilerle alakalı olanlar Orta Çağ Kore dizilerinin de ne kadar sürükleyici olduğunu bilirler. Orta Çağ’da yaşayan bir doktorun insanlara umut aşılama ve can verme hikayesi ilginizi çekecektir.

The Legend

Kore kültürünü en iyi şekilde izleyicilerine aktaran The Legend aynı şekilde dizide oynayan Bae Yong-joon, Moon So-ri ve Lee Ji-ah gibi oyuncuların usta oyunculuklarıyla milyonları kendisine bağlamış en iyi Kore dizileri arasında geliyor. Oyuncuların oyunculuklarını izleyince etkilenmemek elde değil.

Hello Monster

Sadece 16 bölüm çekilen 2015 yapımı Hello Monster polisiye macera sevenlerin kaçırmaması gereken dizilerden bir tanesi. Televizyonunuz ya da bilgisayarınızın başından kalkmadan bu 16 bölümü bir defada soluksuz bir şekilde izleyebilirsiniz. Dizide elbette sadece polisiye olaylar yok. Aşk da bu dizinin olmazsa olmazlarından bir tanesi.

The Phantom Thief

Kore tarihi denildiğinde bunun anlatıldığı pek çok dizinin çekildiğini biliyoruz. Ancak aralarında The Phantom Thief otoriteler tarafından Kore tarihini anlatan en iyi dizi olarak nitelendirilmekte. Dizinin başrol oyuncusu Ryung, gündüzleri gangsterlik yapmakta geceleri ise hükumet yetkililerini soyan usta bir hırsızdır. Hikâyenin ana konusu ise Ryung’un zenginlerden alıp yoksullara vermesidir. Bu durum bir nevi Robin Hood’a benzetilebilir.

 

Televizyon tarihinin efsane dizileri ile ilgili yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.