Son Eklenenler
Search
Vampirler

Vampirler Gerçekten Var mı?

326

Vampirler ilk olarak Babil zamanlarına dayanmaktadır. Öldükten sonra tekrar dirilme, kan emme gibi teoriler Orta Çağ’da daha çok yayılmış, 1200’lü senelerde İngiltere’de Galli bir din adamı Walter Map’in söylediklerine göre, vampir olduğu ve bir köylüyü kanını emerek öldürdüğü iddia edildi. Walter Map’in iddasına göre de köyde  son sağ kalan kişi  kılıcı ile kan delisi olan bu vampirin kafasını kopararak bu tehlike son buldurmuştu. 16. yüzyılda yaşamış olan köylüler, her şekle girebilen değişik varlıklardı. Özellikle o zamanlarda yaşayan ”Nachzerer” adlı yaratık en korkulandı. Güçlerini şeytandan aldıkları düşünülen bu yaratıklar, dünyaya sadece hastalık ve ölüm yaymak için geldikleri düşünülmekteydi. Yüzyıllar boyunca vampir olduğu düşünülen onlarca yaratığın öldürüldüğü çok insan bulunmaktadır. Orta Çağ Avrupası’nda vampir olduğu sebebiyle çeşitli işkenceler uygulanıp öldürüldükten sonra gömülen insanlar vardı. Efsanelere göre vampirin kesin olarak ölmesi için çam, aspen, akdiken yada üvez ağaç türlerinin birinden yapılmış olan kazığa saplanarak ağzına sarımsak yerleştirilmeli ve daha sonra kafası kesilmesi gerekirdi. Diğer farklı metotlar ise vampirin kalbini çıkarak yakmak veya nehire atmaktır.

Vampirler

Vampirler

Vampirler Neden Yakılırdı?

Vampir olduğu düşülen o zamanın insanları, öldürüldükten sonra yüzükoyun, üstüne herhangi bir ağırlık konulmasıyla gömülür veya yakılırdı. Bunlar ile o dönemin insanları vampirden kurtulduklarını düşünürler ve rahat bir yaşam sürerlermiş. Bu korunma yöntemlerine ait olan bir bulgu Venedik’te yer alan bir toplu mezarda İtalyan bilim adamları tarafından bulunmuştur. Mezarlıkta yapmış oldukları incelemelere göre ağzında kiremit olan bir cesede rastlamışlar ve araştırmalar ile bir şeytan çıkarma ayini olabileceğini düşünmüşlerdir. Ayrıca geçmişte birçok insanın ölümüne yol açan ve Avrupa’da yayılan Veba hastalığının vampirler tarafından yayılmış olduğunu, öldürdüklerinde bu hastalığı durduklarını da düşünmekteydiler.

Polonya’da Gliwice kasabasında yapılan arkeolojik kazılar sonucu vampir mezarlıklarına rastlandı. Bu mezarlarda iskeletlerin başının kopmuş olduğu ve bacaklarının yanına ters biçimde konulduğu görüldü. Araştırmalara göre törensel anlamdaki bu hareketler ölünün tekrar dirilmemesi için yapılmaktaydı.

Reviews

  • 8
  • 7
  • 9
  • 8
  • 9
  • 8.2

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.