Son Eklenenler
Search
Poveglia Adası

Ölüm adası olarak bilinen poveglia adası hakkında ilginç bilgiler

70

İnsanların tatillerini geçirmek, gondola binmek ve havasını solumak istediği şehirlerin başında Venedik geliyor. Ancak Venedik her zaman için insanların akıllarında iyi bir izlenim bırakmıyor. Burada bulunan Poveglia Adası yıllar boyunca lanetli ada olarak anılmış ve günümüzde de anılmaya devam ediyor. Peki, Poveglia Adası’nın neden lanetli bir ölüm adası olarak anılmakta?

Poveglia Adası’ nda Yaşayan Herkes Öldü

Avrupa’da veba salgınının en sert şekilde yaşandığı dönemlerde bu adayı ziyarete gelenler beraberlerinde veba virüsünü de getirirler. Bir süre sonra hastalık kontrol edilemez bir hale gelir ve adaya bütün giriş ve çıkışlar kapatılır. Aynı zamanda adanın dışında başka yerlerde yaşayan vebalılar da bu adaya gönderilirler. Hastalığın bir tedavi yöntemi olmadığı için adadaki binlerce kişi bu hastalık yüzünden hayatını kaybeder. Hastalığı ileri seviyeye ulaşmış olanlar da adanın ücra köşelerinde yakılan ateşlere atılarak öldürülürler. Bu yüzden Poveglia Adası ölüm adası olarak bilinmekte. Bu olaylar sırasında toplamda 160 bin insan adada yakılarak öldürüldü.

Adada Bulunan Kemikler

Adada Bulunan Kemikler

Ürkütücü Veba Doktorları

Veba hastalığının tedavisi için özel doktorlar yetiştirilmiştir. Bu doktorların giydikleri kıyafetler bugün bile son derece ürkütücüdür. Hatta çeşitli korku filmlerinde dahi bu yönlerinden dolayı kullanılmışlardır. Doktorların giydikleri bu kıyafetlerin gaga kısımlarına güzel kokular sürülürdü. Bunun sebebi ise güzel kokuların veba hastalığının tedavisine iyi geldiğini düşünmeleriydi. Günümüzde bu adaya gidenler hala insan kemiklerine rastlamaktalar.

Doktorların Özel Kıyafetleri

Doktorların Özel Kıyafetleri

Tımarhane Açıldı

1992 yılında Poveglia Adası’ nda bir tımarhane açıldı. Ancak bu tımarhane diğer tımarhanelerden çok farklıydı. Burada bulunan insanlar üzerinde akıl almaz tedavilerin yapıldığı söylenmektedir. Bu tedaviler arasında insanların beyinlerinin bir bölümünün alınması geliyor. Lobotomi adı verilen bu tedavi yönteminin sonucunda ise hasta hayatını kaybediyor.

Adanın Günümüzdeki Hali

Adanın Günümüzdeki Hali

Dünyanın en güvenli bölgeleri hakkında yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.