Son Eklenenler
Search
MS408 Kitabı

Kimsenin okuyamadığı MS408 kitabı

23

Bugün Amerika’daki Yale Üniversitesi’nde bulunan bir kitap özellikle bilim adamlarının oldukça ilgisini çekiyor ve bu konu üzerinde araştırmalar yapılmasına sebep oluyor. MS40 adı verilen bu kitabın özelliği ise bulunduğu tarihten bu yana kitabın kimse tarafından okunamamış olması. MS408 kitabı yeryüzünde bulunan be henüz okunamamış olan tek kitap.

Kitap okumayı sevenler ve çok kitap okuyanlar çoğu kitapta bulunan anlatım şekilleri ve metaforlar yüzünden kitabı anlamakta güçlük çekerler. Bu sebepten dolayı aynı kitabı tekrar tekrar okuyan insanlar dahi vardır. Ancak MS408 kitabı bu konuda çok farklı özelliklere sahip. Kitabın en büyük özelliği ise şu an kadar yaşayan hiçbir kimsenin bu kitabı okuyamamış olmadı. Dolayısıyla bu kitapta ne anlatıldığı ve nelerden bahsedildiği de bilinmiyor.

Kitabın İçindeki Şekil ve Yazılar

Kitabın İçindeki Şekil ve Yazılar

1912 Yılında Yale Üniversitesine Bağışlandı

Kitabı çözmek için bilim adamları ve bu işe meraklı olan insanların yıllardan beri uğraşmaları bir türlü sonuca bağlanamıyor. Kitap ilk defa 14 veya 15. Yüzyılda ortaya çıkmış. İlk sahibinin ise Bohemya Kralı İkinci Rudolf. MS408 kitabı 1912 yılında Polonya asıllı bir kitapçı tarafından Yale Üniversitesine bağışlanıyor ve bu tarihten sonra da bilim adamlarının kitapla ilgili çalışmaları başlıyor. İkinci Dünya Savaşı süresince dönemin en ünlü kriptoloji uzmanları kitabın altını üstüne getiriyorlar. Ancak bütün çabalar nafile kalıyor. Günümüzde de aynı şekilde kitapta anlatılanları açıklayabilmek için çalışmalar devam ediyor.

Çiçek Figürleri

Çiçek Figürleri

MS408 kitabı toplamda 240 sayfadan oluşmakta. Kitabın Polonyalı kitapçının eline geçmeden önce Avrupa’nın tüm önde gelen saraylarını ve önemli devlet konutlarını dolaştığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış. Ancak kitabın hangi konu hakkında olduğu, kim tarafından yazıldığı, nelerde bahsedildiği hala bilinmiyor. Kitabın gizemi çözülmedikçe insanların kitap hakkındaki merakları da gün geçtikçe artacak.

Pollock İkizleri ve yıllardır çözülemeyen sırları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.