Son Eklenenler
Search
USS Eldridge Gemisi

Esrarengiz philadelphia deneyi ve bu deneyin yankıları

69

İkinci Dünya Savaşı’nın tüm hızıyla devam ettiği yıllarda özellikle Amerika, Japon ordusunun fobisini yaşıyordu. Bu fobiden kurtulmak için çok çeşitli deneyler yapmaktaydı. Bu deneylerden bir tanesi de Philadelphia deneyi adını taşımaktadır. Deneyin gerçekten yapılıp yapılmadığına dair tartışmalar günümüzde de devam etmekte ve bu deneyle ilgili çok fazla senaryo üretilmekte.

Philadelphia Deneyi Nasıl Yapıldı?

Deneyin asıl amacı bir gemiyi ışınlanma yöntemini kullanarak saniyeler içerisinde başka bir yere göndermekti. Bu sayede gemiler hem kısa sürede istedikleri yere ulaşacak ve işini bitirdikten sonra geri döneceklerdi. İçerisinde 104 mürettebat bulunan USS Eldridge isimli savaş gemisi olayın tanıklarının anlattıkları ışığında yeşil bir sis bulutuna bürünerek saniyeler içerisinde kayboldu ve kısa bir süre sonra 640 kilometre uzaklıktaki Norfolk Deniz Üssü’nde ortaya çıktı.

USS Eldrige Gemisinin Deneye Katılan Mürettebatı

USS Eldrige Gemisinin Deneye Katılan Mürettebatı

Resmi Adı Gökkuşağı Deneyi

Bu deneyin resmi adı Gökkuşağı Deneyi idi. Deneyin yapılmasındaki asıl amaç ise gemiyi görünmez yapıp düşman radarlarına yakalanmasının önüne geçmekti. Optikal görünmezlik olarak adlandırılan bu olayda jeneratör ile oluşturulan çok güçlü bir manyetik alan gemiyi saracak ve radar dalgalarını kırma aşamasında da geminin görünmez olmasını sağlayacaktı. Böyle bir deney çok ses getirecekti ve görünüşe göre başarılı bir deney olmuştu. Philadelphia Deneyi sırasında gemi kaybolmuş ve geri getirilmişti.

Deney Günü Gemiden Bir Kare

Deney Günü Gemiden Bir Kare

Bu konuyu daha da enteresan yapan noktalardan bir tanesi de Albert Einstein’in bizzat bu proje ile ilgili olarak çalışmasıydı. Kendisi de buna benzer bir ışınlanma deneyini daha önce denemiş ama başarılı olamamıştı. Çekim ve Elektriklenmede Bileşik Alan Kuramı üzerindeki bir yazısı da Almanya’da bir bilim dergisinde yayınlanmıştı. Günümüzde Philadelphia Deneyi hala esrarını koruyan bir deney olarak bilinmekte. Görgü tanıklarının olması, bu deneyde görev alan bazı kişilerin şaibeli ölümleri, Amerikan hükumetinin bu deneyi konu alan filmlerin çekilmesine izin vermeyişi de deneyin gerçekliğini arttırmakta. Deneye katılan mürettebatın bazıları geminin anlık erimesiyle birlikte metal plakaların içlerine geçmişlerdi. Bazı askerler ortadan kayboldular ve bir daha ortaya çıkmadılar. Bazıları delirmiş, bazılarında ise görünmezlik durumu ortaya çıkmıştı. Görünmez olan askerler bazen haftalarca ortaya çıkmıyorlar sonra kendiliğinden görünür hale geliyorlardı. 

Metal Levhaların İçinde Kalan Askerler

Metal Levhaların İçinde Kalan Askerler

Bir başka ölüm gemisi SS Ourang Medan hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.