Son Eklenenler
Search
Ekip Üyelerinin Bazıları

Esrarengiz dyatlov geçidi olayı

45

2 Şubat 1959 tarihinde yaşanan Dyatlov Geçidi Olayı 9 Rus dağcının Ural dağlarının eteklerindeki sır dolu ölümleriyle sonlanmıştır. Dağcıların tırmanış yapacakları bölge burada yaşayan yerli kabilesi Mansiler tarafından Ölüm Dağı olarak adlandırılan bir yerdi. Tamamı profesyonel olan Rus dağcılar başlarına geleceklerden habersiz olarak buraya tırmanmak için yola koyulurlar.

On kişilik ekipte yer alan Yuri Yudin tırmanışın ilk bölümlerinde ayağını burkarak tırmanmaktan vazgeçmiş ve geri dönmüştür. Bu geri dönüş onun hayatının da kurtulmasına sebep olmuştur. Geri dönen Yudin bu bölgeyi bildiği için arkadaşlarının 12 Şubat’ta geri döneceklerini bilmektedir. Ancak bu tarih geçmiş ve geri dönen kimse olmamıştır. Bunun üzerine ordu ve helikopter desteği ile dağcıların aranmasına başlanmıştır.

Dyatlov Anıtı

Dyatlov Anıtı

Dağcıların Kamp Alanı Bulundu

Kısa bir süre sonra dağcıların kamp yaptıkları yer bulundu. Ancak kimse yoktu. Kurulmuş olan çadır ise içeriden parçalanmıştı. İncelemelerde dağcıların ayak izleri tespit edildi ve bu izler takip edilmeye başlandı. İzler takip edildikçe 9 kişilik ekibin cansız bedenlerine de ikili ve üçerli gruplar halinde rastlandı. Çadırın içeriden yırtılması ve dağcıların -30 derece olan soğukta ayakkabılarını giymeden bir şeyden kaçarcasına koşmaları Dyatlov Geçidi Olayı ‘nı çok daha enteresan hale getiriyordu. Sadece 500 metre ileride ilk olarak Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko’nun cansız bedenlerine ulaşıldı. Üzerlerinde herhangi bir elbise bulunmuyordu. Muhtemelen diğer arkadaşları önce ölen bu ikilinin üzerindeki elbiseleri alıp giymişlerdi.

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Biraz daha ilerleyen ekipler 3 dağcının daha cesetleriyle karşılaştılar. Geri kalan 4 dağcının cesedine ise olaydan yaklaşık 2 ay sonra ulaşıldı. Kafalardaki soru işareti ise -30 derece bu dağcıların kimden ya da neden kaçtıkları olmuştu. Ekibin lideri Igor Dyatlov neden dağın zirvesinde kamp kurmak yerine ormanlık alana yakın bir yerde karın ortasında kamp kurmuştur?

Alexander Sergeieviç Kolevatov

Alexander Sergeieviç Kolevatov

Ortaya Atılan iddialar

Dağcıların neden öldükleri konusunda ortaya pek çok iddia atılmıştır. Bunlar arasında bölgede yaşayan Mansiler’in saldırısına uğramaları da vardır. Ancak dağcılardan başka hiçbir ayak izine rastlanmamıştır. Dağcıların bazılarının kafasında ve kaburgalarında kırıklara rastlanmış olmasına rağmen hiçbir darbe almadıkları anlaşılmıştır. Bu da Sovyetler Birliği’nin o civarda yaptığı nükleer bir denemenin ortasında kaldıkları iddiasını güçlendirmektedir. Çünkü patlamanın şiddetiyle vücutlarında kırıkların oluşma ihtimali yüksektir. En ilginç olay ise Alexandrovna Dubinina’nın dili, gözleri ve dudağı yoktur. Her olayda olduğu gibi uzaylılar ve paranormal olaylar da Dyatlov Geçidi Olayı ‘nın vazgeçilmez teorileri olmuştur. Burası adını ekip lideri Igor Dyatlov’dan almaktadır. Olayla ilgili tüm bulunan ayrıntılar ise nedeni bilinmeyen bir şekilde Sovyet yönetimi tarafından gizleniyor.

Rüstem Viladimiroviç Slobodin

Rüstem Viladimiroviç Slobodin

Hayatını Kaybeden Dağcılar

Igor Alekseieviç Dyatlov (Doğum Tarihi: 13 Ocak 1936)   

Zinaida Alekseevna Koimogorova  (Doğum Tarihi: 12 Ocak 1937)

Lyudmila Alexandrovna Dubinina (Doğum Tarihi: 12 Mayıs 1938)

Alexander Sergeieviç Kolevatov (Doğum Tarihi: 16 Kasım 1934)

Rüstem Viladimiroviç Slobodin (Doğum Tarihi: 11 Ocak 1936)

Yuri Alexeieviç Krivonişenko (Doğum Tarihi: 7 Şubat 1935)

Yuri Nikolaieviç Doroşenko (Doğum Tarihi: 29 Ocak 1938)

Nicolai Viladimiroviç Thibeaux-Brinolles (Doğum Tarihi: 5 Temmuz 1935)

Semyon Alexandroviç Zolotarev (Doğum Tarihi: (2 Şubat 1921)

Karındeşen Jack ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.