Son Eklenenler
Search
Arles-sur-Tech Lahiti

Arles-sur-Tech lahitinin esrarı

27

Arles-sur-Tech lahitinin esrarı yıllardan beri devam etmekte ve hala bilimsel bir açıklaması yapılamamakta. Arles-sur-Tech adlı kasabada bir kilise içerisinde bulunan bu lahit her yıl bu kasabaya ciddi bir turist akınının da yaşanmasına sebep olmakta.

Bu lahit kasabada bulunan ufak bir kilisenin çok da büyük olmayan avlusunda bulunmakta. Normal şartlarda bir insanın birle sığamayacağı kadar küçük olan bu lahitin içinde bir rivayete göre iki aziz yatmakta. Lahitin ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Ancak bilinen pek çok lahite göre bu lahitin bir tarafının duvara bitiştirilmesi ve alt kısmının da yerden kesilmesi için iki mermer ayak üzerine oturtulması oldukça ilginç.

Arles-sur-Tech Kasabası

Arles-sur-Tech Kasabası

Lahitin Esrarı Su

Arles-sur-Tech lahitinin esrarı ise bu lahitin içinden çıkan su. Açıklanamayan bir şekilde lahitin içerisinde zaman zaman su birikmekte. Hatta bu suyun bir tarihte 200 litre dolaylarına kadar çıktığı ve bu yüzden lahitten dışarıya aktığı dahi bilinmekte. Bu durum her zaman gözlemlenmese de lahitin içerisinde her zaman su olması Arles-sur-Tech lahitinin esrarı ‘nı ortaya koymaya yetiyor. Kiliseyi ziyarete gelen insanlar zaman zaman yanlarında getirdikleri çeşitli düzenekleri bu lahit içerisinde sokarak buradan su çekmekte ve bu suyu şifalı sayarak içmekteler.

Arles-sur-Tech Lahiti Zeminden Yukarıda Duruyor

Arles-sur-Tech Lahiti Zeminden Yukarıda Duruyor

Lahitin içinden çıkan suyun günümüz içme sularından çok daha temiz olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir bilgi. Geçmişte lahitin kapağı pek çok kez açılmış olsa da lahitin içine gelen herhangi bir su kaynağı ya da boru bulunmuyor. Bu yüzden de bu suyun nereden geldiği hala esrarını korumakta. Katoliklerin din konusunda ne kadar hassas oldukları tüm dünya tarafından bilinmekte bu yüzden Arles-sur-Tech lahiti onlar için önemli bir dini yapı ve bu yapının çok fazla kurcalanması onlar tarafından pek istemiyor.

1800'lere Ait Bir Çizim

1800’lere Ait Bir Çizim

Kıbrıs’ta bulunan Kapalı Maraş hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.