Son Eklenenler
Search
Kedilerin Bilinmeyen Özellikleri

Kedilerin bilinmeyen özellikleri! kedi neden mırlar? işte kediler hakkında bilgi

110

Kedilerin bilinmeyen özellikleri  o kadar çok bulunuyor ki okuduğunuzda şaşıracaksınız. Kediler, köpeklerle birlikte insanların evlerinde en çok besledikleri hayvanların başında gelirler. Kedi beslemek köpek beslemeye göre çok daha kolaydır. Kedinin köpekler gibi dışarıya çıkarılmaya ve sürekli olarak ilgilenmeye ihtiyaçları yoktur. Kedi kendi kendisini eğlendirmeyi bilen bir hayvandır. Ev kedileri günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Bunlar gibi kedilerin bilinmeyen özellikleri çok daha fazla çeşitlendirilebilir. Şimdi bu özellikleri bir göz atalım.

Kediler çözülmesi kolay olmayan hayvanlardır. Bu durum kedilerin bilinmeyen özellikleri arasında gelir. Hiçbir zaman bir kedi derdini size anlatmaz ve sizin bunu bulmanızı ister. Köpeklere göre daha karakterli hayvanlar oldukları için onunla oyun oynamak istediğinizde canı istemiyorsa kesinlikle sizinle oyun oynamaz. Bu durum köpeklerde ise çok farklıdır. Uykusunun en tatlı yerinde bir köpeğe onunla oynamak istediğinizi belli ettiğiniz anda köpek yerinden fırlayarak sizinle oynamaya başlar.

 

Kediler neden mırlar?

Mırıldayan bir kedinin insanlara oluşturduğu ilk tepki mutluluktur. Mutlu olduklarında kediler mırıldarlar ama kedilerin mırıldamasının altında yatan  tek sebeb her zaman mutluluk değildir. Bu nedenle kediler neden mırıldar sorusunun cevabı aslında aklınıza gelmeyecek başka birçok durumda olabilir.

  • Kediler Mutluyken Mırıldar

Kediler mutlu olduklarında, kendilerini rahat ve huzurlu hissettiklerinde mırıldar. Bir çok insan kedilerin mırıldamasının sebebinin mutluluktan olduğunu düşünür.

  • Kediler Hastaykende Mırıldar

Kediler hasta oldukları zaman veya  ağrı ve acı duydukları zaman mırıldanarak hem kendilerini sakinleştirirler hem de duymuş oldukları ağrı ve acı hissini azaltmaya çalışmaktadırlar

  • Doğum sırasında Mırıldama

İşte kedilerin mırıldadığı en büyülü zaman, doğum anıdır.. Doğum sırasında kediler yine rahatlamak için ve acıyı fazla hissetmemek için mırıldanırlar.

  • Yavruları ile iletişim kurarken Mırlama

Kedilerin mırıldama sebeblerinden biri de anne kedilerin yavruları ile iletişim kurmak için kullandığı yollardan biridir. Anne kediler mırıldanarak yavrularını rahatlatırlar ve böylece onlara güven telkin etmiş olurlar.

  • Ölürken Mırıldama

İşte kediler neden mırıldar sorusunun en üzücü cevabına geldik. Kedinin ölüme yakın oldukları zaman, ölürken de mırıldadığı bilinen bir gerçektir. Bunun altında yatan sebeb de yine kendilerini sakinleştirmeye yöneliktir.

 

KEDİLERİN ÇEVRELERİ İLE İLİŞKİSİ

Kediler köpeklere göre çok daha soğukkanlı hayvanlardır. Bazı insanlar kedilerin çok daha akıllı olduklarını düşünürler. Bunun bir örneği de Garfield adlı çizgi filmde evin kedisi Garfield’ın evin köpeği Molly’i istediği gibi yönlendirmesidir. Bu çizgi filmi herkes hatırlayacaktır. Eğer aynı evde kedi ve köpek yaşıyorsa kedi bu durumdan rahatsızlık duyar. Aynı durum köpek için çok da önemli değildir. Çünkü kedi etrafındaki insanların ilgi odağı olmak ister. Bu noktada köpek kendisi için bir engel olacaktır. Bunun tam tersine köpek ise sürekli olarak kedi ile oyun oynamak için çaba sarf eder.

Kedi Keyfinin Bölünmesini İstemez

Kedi Keyfinin Bölünmesini İstemez

 Kedilerin bilinmeyen özellikleri: En Uysal Kedi Bile Saldırgan Olabilir

Kediler tam anlamıyla evcilleşme evrimini tamamlamamış hayvanlardır. Bu sebepten dolayı her an köpeklerle kavga etmeye başlayabilirler. Bunun için bir neden olmasına gerek yoktur. Yemek yeme kaplarının yan yana durması bile kediyi saldırgan yapmaya yetecektir. Çok fazla kedi türü vardır ve bu türler görünüş olarak birbirlerinden farklı olsa da temel kedi davranışları hiçbir türde değişmez. Kediler tüylerine dokunulmasından çok fazla hoşlanmazlar. Bu hemen hemen her kedi türünde olan bir şeydir. Bunun sebebi ise tüylerinin kirlendiğini düşünmeleridir. Kedinizi sevdikten sora hemen gözden uzak bir yere geçip tüylerini yalamaya başlayacaktır. Bu temizlik bazen 1 saat dahi sürebilir.

Kediler köpeklere göre son derece temiz hayvanlardır. Kir ve pislik kedileri rahatsız eder. Bu da kedilerin bilinmeyen özellikleri arasındadır. Kedi kakasını yapacağı kumun sahibi tarafından temizlenmediğini anlarsa oraya kakasını yapmaz. Kakalarını yapmaları için ikinci adresleri muhtemelen ayakkabı dolabı olacaktır. Bunun sebebi ise kakasını yaptıktan sonra üzerini örtebileceği kumun orada bulunmasıdır. Kedilerin tükürüklerinde çok etkili bir madde bulunmaktadır. Öyle ki bu maddenin normalden biraz daha fazla bulunması bir insanı dahi öldürebilir. Bu yüzden kendi temizlikleri sırasında bolca tükürük kullanırlar. Tüyleri kuruduktan sonra bu madde kedilerin üzerinde sabun kokusuna benzer bir koku bırakır. Köpeklerde olduğu gibi yemek yiyen birilerini gördüklerinde salyaları akmaz ve etrafa kötü kokular yaymazlar.

Tüylerine Aşırı Dokunulmasından Hoşlanmazlar

Tüylerine Aşırı Dokunulmasından Hoşlanmazlar

KEDİLER RAHATINA DÜŞKÜNDÜR

Kediler gerçekten uykuları olduğunda ortalıktan kaybolurlar. Daha önce kendileri için seçtikleri kuytu bir yere girerek burada uyumaya başlarlar. O anda kedinize seslenseniz dahi bir cevap alamazsınız. Hiçbir kedi keyfinin bölünmesini istemez. Kediniz evden kaçtığı zaman da ilk 15-16 saat panik yapmanıza gerek yoktur. Kediniz evden hiç dışarı çıkmamış olsa bile %90 oranla evin yolunu bulabilir. Hatta eviniz bir apartmanın yüksek katlarında olsa bile kokudan dolayı kapınıza kadar gelebilir. Elbette birisi tarafından yolda bulunup götürülmediği taktirde.

Özellikle İran kedisi meraklıları İran kedisi ile ilgili yazdığımız yazıya da buradan ulaşabilirler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.