Son Eklenenler
Search
Insan eliyle soyu tükenen 10 hayvan

Insan eliyle soyu tükenen 10 hayvan

121

Bildiğimiz, yakından gördüğümüz hayvanlar kadar görme şansı yakalayamadığımız ve artık yakalayamayacağımız da pek çok hayvan bulunmakta. Bu hayvanların pek çoğu doğal sebeplerden dolayı yeryüzünden silinseler de insanlar tarafından yok edilen de çok fazla hayvan ırkı bulunmakta. Bu yazımızda soyu tükenen 10 hayvan hangileri onlara göz atacağız.

Dodo

Insan eliyle soyu tükenen 10 hayvan

1700’lü yıllara kadar bugünkü Madagaskar Adasında yaşayan bu hayvan oldukça büyük ve uçamayan bir kuş türü. Hantal bir kuş olan Dodo denizciler tarafından öldürülerek yok edilmişlerdir.

Tazmanya Kurdu

Avustralya’ya özgü bir hayvan olan Tazmanya kurdu en son 1936 yılında görüldü. Uzmanlar o tarihte görünen Tazmanya Kurdu’nun son kurt olduğunu söylemekteler.

Anadolu Parsı (Pardus)

Ülkemizde yaşan Anadolu Parsı, Pardus adıyla da bilinmekte. En son fotoğrafı 1974 yılında çekilmiş ve o tarihten sonra bir daha görülmemiştir.

Hazar Kaplanı

Bilinen en büyük üçüncü büyük kaplan türü olan Hazar Kaplanı, Hazar denizinden ülkemize kadar olan büyük bir alanda yaşamıştır. 1970 yılında sonuncusunun Sovyetler Birliği sınırları içerisinde öldürülmesiyle soyu tükenmiştir.

Kuagga

Soyu tükenen 10 hayvan arasında olan Kuagga Afrika’da yaşamış ve 1900’lü yılların başına kadar görülmüşlerdir. Bir at türü olan Kuagga’nın at ile zebranın çiftleşmesinden ortaya çıktığı düşünülüyordu. Tarihe DNA araştırması yapılan ilk hayvan olarak geçmiştir. Bu araştırma sonucunda tamamen farklı bir tür olduğu anlaşılmıştır.

Moa

Yeni Zelanda’da yaşayan ve dünyanın en büyük kuşu olarak adlandırılan bu kuş türü 1800’lü yılların başlarında bilinçsiz avlanma sonucunda yeryüzünden silinmiştir.

Çizgili Sırtlan

Şu anda Afrika kıtasında yaşayan sırtlanların atası olduğu düşünülen çizgili sırtlan Hindistan, Arap Yarımadası ve Türkiye topraklarında görülmüştür. Ülkemizde zaman zaman bu türe benzer bir tür görüntülense de aslında tamamen farklı bir türdür.

Yolcu Güvercin

Amerika’nın keşfi sırasında Amerika’da yaşadığı bilinen bu kuş türü soyu tükenen 10 hayvan arasında.

Pirene Dağ Keçisi

Avrupa’da yaşamış olan bu keçi türü için bilim adamları, elde bulunan DNA’ları kullanarak tekrar hayata döndürmek için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kılıç Dişli Kaplan

Daha çok Sibirya dolaylarında yaşamış olan Kılıç Dişli Kaplan avcılar tarafından yok edilen hayvanlar arasında. Yıllar sonra buzulların arasında donmuş halde bulunmasıyla klonlama fırsatı ortaya çıkmıştır.

Hayvanlara ilgi duyuyorsanız Uzaya Gönderilen hayvanları konu alan yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.