Son Eklenenler
Search
en büyük kara canlıları

En Büyük Kara Canlıları

191

Yüz binlerce canlı türü arasından kendini sıyırmak için cüssesine en büyük kara canlıları hakkında bir derleme yaptık. Bir binadan daha büyük, binlerce insandan daha ağırlar. Onları evcil hayvanlar olarak besleyemeyeceğimiz kesin.

en büyük kara canlıları

Ayakları yere basan en büyük memeli: Afrika Çalı Filleri

Yedi metre yerden yükseklikleri, dört metrelik enleri ve altı buçuk tonluk ağırlıklarıyla Afrika Çalı filleri karada yaşayan en büyük canlı. Dünyada Afrika Çalı fillerinin doğal düşmanı yoktur, neden olmadığını tahmin etmişsinizdir. Sadece insanlar tarafından tehdit edilse de son yıllarda yapılan ciddi çalışmalarla kaçak avcılık ile katledilmelerinin önüne geçilebiliyor. Ancak yavru filler aslan ve leoparlar tarafından avlanabilmektedir.

en büyük kara canlıları

En büyük kara canlıları arasında en uzunu: Zürafalar

Ana vatanları Afrika olan zürafaların boyları kilolarına göre kat ve kat fazladır. Beş ile altı metre boylarında, bir buçuk ton ağırlığındadırlar. Bazı erkek zürafalar, Afrika çalı fillerinden dahi daha uzun boylu olabilmekte. Boylarının yarısını boyunları oluşturur. Aslında omurgalarında fazladan boğum yoktur. Sadece bu boğumlar daha uzundur. Ağaçların yüksek dallarındaki yaprak ve meyvelerle beslenirler. Bu kadar uzun boyla onlara en büyük zorluk su içmek için eğilmeleridir. En büyük kara canlıları arasında en yüksek boya sahiptir.

en büyük kara canlıları

Et tüketen en büyük kara canlısı: Güney Deniz Fili

Kara hayvanları büyüklük sıralamasında et tüketenlerin başında Güney Deniz fili geliyor. Erkekleri 2.5 ile 4 ton arası, dişileri 900 kg ile 1.5 ton arası ağırlıktadır. Çoğu kimse bu canlıyı fok balığı olarak tanır. Deniz dibine 20 dakikalık dalışlarla 1 km derinliklerde balık avlarlar. Yalnız bugüne değin yapılmış araştırmalarda dalış sürelerinin 2 saate kadar uzadığı da görülmüştür. Yani su altında genellikle 20 dakika kalsalar da gerek duyduklarında 2 saat nefeslerini tutabilirler. Fok balıklarının boyutu yaşadıkları bölgelere, alt türlerine ve beslenme şekillerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Fok balıkları en büyük kara canlıları arasında üçüncü, en büyük etoburlarda ise lider konumdadır. Ancak insanlar tarafından kürkleri ve yağları için yoğun avlanma tehdidi altındadır. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor olsa da, her yıl on binlerce fok, feci biçimde katledilmekte.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.