Son Eklenenler
Search
en büyük deniz canlıları

En Büyük Deniz Canlıları

172

Denizlerde büyük olmak, hayatta kalmayı garantilemektir; en büyük deniz canlıları listesini hayretle okuyacaksınız. Bu devasa canlıların tek dayanağı suyun kaldırma kuvveti olmalı.

en büyük deniz canlıları

Denize mavi rengini veren canlı: Mavi Balina

Otuz metre boyuyla ve 180-200 ton ağırlığıyla mavi balinalar denizlerin tartışılmaz kralı. Dişilerinin boyu 20 metre civarında, 120-140 ton ağırlıkta olan bu tür küçücük deniz canlıları ile besleniyor. Mavi balinaların en sevdiği yemek, 3-6 cm’lik karidesler. Her gün yaklaşık 3.5 ton deniz böceği tüketiyor. Mavi balina aslında bir memelidir. Suyun altında saatlerce nefesini tutabilse de 10-12 saatte bir hava depolamak için su yüzeyine çıkarlar.

En büyük deniz canlıları arasında lider kabuklu: İsopod

Daha önce hiç 2 kilogram ağırlığında, 80 cm boyunda bir böcek gördünüz mü? İsopodları  kolayca görmeniz pek mümkün değil, hareketsiz kaldıklarında onları taş zannedebilirsiniz. Yengeçlerle akraba olan isopod, en büyük deniz böceği olma ünvanını taşıyor.

Dev omurgasız, dev ahtapot: Dev Kalamar

18 metrelik ahtapot diyince aklınıza o meşhur film sahnesi gelebilir. Dev Kalamar tam 18 metre boya sahip ve 1 ton ağırlıkta. Vücudunda hiç kemik olmadığı için omurgasızlar sınıfına girmekte. Denizin içinde bir hayalet gibi süzülen bu dev ahtapot son derece tehlikeli. Kurbanlarını uzun kolları ile yakalayıp çoğu zaman diri diri yiyor.

En büyük kılçıklı balık: Kürekbalığı

12 cm olarak doğan ve 11 metrelik bir boya ulaşan Kürekbalığı baştan sona omurgadan oluşuyor. Kılçıklı balıkların en uzunu. Henüz yavruluk dönemlerinde 6 metreye ulaşabiliyor. Kürekbalıkları çok ender görülebildikleri için bugüne değin 11 metrelik sadece bir balık görüntüledi.

En büyük sünger: Caribbean Barrel Sponge

Denizin temizleyicileri süngerler arasında tek lobuyla 2 metre boya, 2 metre çapa erişebilen Caribbean Barrel süngersisi o enfes deniz manzaralarının renklerinden biri.

en büyük deniz canlıları

Denizin en büyük annesi: Aslan Yelesi Deniz Anası

Genellikle 15-20 cm olan deniz analarının da bir annesi var. Aslan Yelesi deniz anası en büyük deniz canlıları arasında yer alıyor. 230 cm’lik boyuyla görülmüş en büyük deniz anası.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.