Son Eklenenler
Search
Dinozor yiyebilecek çeneye sahip Küçük Kurbağa!

Dinozor yiyebilecek çeneye sahip Küçük Kurbağa!

562

Bilim adamlarının yapmış olduğu incelemeler neticesinde bundan tam 68 milyon yıl öncesine ait ilginç bir keşifte bulundular. Madagaskar’da yaşayan bir dinazora göre çok küçük kurbağa türü keşfedildi. Beelzebufo adı verilen boynuzlu kurbağa türünün son derece sağlam çeneye sahip olduğunu belirttiler. Hatta boynuzlu kurbağanın küçük dinozorları dahi yiyebilecek güçlü bir çene yapısına sahip olduğu belirtildi.

Dinozor yiyebilecek çeneye sahip Küçük Kurbağa!

Dinozor Yiyebilen Küçük Kurbağa

Avustralya’da İngiltereli ve Amerikalı olan araştırmacıların ortak yaptığı çalışmada Güney Amerika bölgesinde yaşayan Ceratophrys adlı kurbağaların ısırma güçleri test edildi. Başlarının genişliğinin 4 buçuk santimetre olan bu kurbağaların yapılan incelemede ısırma güçlerinin oldukça yüksek olduğu ortaya çıktı. Son derece iri ve yuvarlak bir vücuda sahip olan kurbağaların büyük bir ağız yapısı bulunuyor. Pacman oyunundaki karakterler benzediği için Pacman kurbağa diye de tanımlanabilen kurbağaların ısırma kapasitesi 30 Newton gücünde. Kilogram olarak değerlendirilecek olursa tam 3 kilogramlık bir baskıyla ısırabiliyorlar.

Dinozor yiyebilecek çeneye sahip Küçük Kurbağa

Aynı çalışma kapsamında Güney Amerika’nın tropikal bölgelerinde yaşamakta olan boynuzlu kurbağa türünün ısırma kapasitelerinin Tam 500 Newton gücünde olduğu belirlendi. Bu yapılan mukayeseden yola çıkan bilim adamları şu an için soyu tükenmiş olan Beelzebufo adındaki kurbağaların ısırma gücünü buldular. Beelzebufo adındaki kurbağaların ısırma güçlerinin 2 bin 200 Newton kadar çıkabileceğini tahmin ettiler.

2200 Newton gücüyle ısırabilen nesli tükenen Beelzebufo kurbağaları kendinden çok büyük hayvanları ısırabileceklerini belirttiler. O dönemde yaşayan küçük boyutlu dinozorları çok rahat bir şekilde ısırarak parçalayabilecek bir çene yapısına sahip olduğu ortaya çıkartıldı.

Reviews

  • 7
  • 6
  • 7
  • 6
  • 7
  • 6.6

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.