Son Eklenenler
Search
tarihi-medrese-artik-hediyelik-esya-dukkani-oldu-3

Tarihi Medrese Artık Hediyelik Eşya Dükkanı Oldu!

509

Anadolu’muzun en önemli tarihi yapılarından biri olan ve Sivas’ta bulunan Çifte Minareli Medrese artık hak ettiği değeri görmüyor.

1272’de yaptırılan ve halen sapasağlam günümüze ulaşan medresede artık hediyelik eşya dükkanı ve kafeler bulunuyor. Medreseye gelenler nargile içip, Sivas hatırası ürünlere göz atıyor.

Nerdeyse Bin Yıllık Eser Ama İşgal Altında

Anadolu’nun tarihi yüzlerinden olan Çifte Minareli Medrese ve Buruciye Medreseleri adeta elden ayaktan düştü. Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Gıyaseddin Keyhüsrev’in 1271 yılında kesme taslardan yaptırdığı Buruciye Medresesi, bozulmamış taç kapısı ile halen sapasağlam ve Anadolu’daki en önemli eserlerden birisi. Medresenin tarih kokan kapısında Diyanet Vakfı afişleri tüm görüntüyü kapatırken, medrese önünde ise işportacılar nöbette. Bu manzara tarihimize ve mirasımıza ne kadar sahip çıktığımızı gözler önüne seriyor.

Medrese Duvarında Dükkân Penceresi

Medresenin içerisine yapılan hediyelik eşya dükkanı da tarihi dokuyu oldukça tahrip ediyor. Dükkanın kapısı ve pencereleri Çifte Minareli Medrese’nin duvarlarında bulunuyor.

İlhanlılar veziri Sahip Şemseddin Cüveyni’nin 1271-1272 yıllarında yaptırdığı Çifte Minareli Medrese restore edilerek içerisine hediyelik eşya dükkanı ve kafeterya açıldı. Tarihi dokunun  yok edildiği bu manzarada artık sadece rant akla geliyor. Medresenin ortasında bulunan havuz, masa, sandalyeler, gıcır gıcır kapılar derken medrese adeta çay bahçesine dönüşmüş. Müşterilerin keyfi düşünülerek tarihi kapıya bir de branda çakılarak manzara tamamlanmış(!).

Reviews

  • 7
  • 6
  • 7
  • 6
  • 7
  • 6.6

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.