Son Eklenenler
Search

Gece ve gündüzün aynı anda yaşandığı yer Alaska – gece gündüz aynı anda

765

Gece ve gündüzün aynı anda yaşandığı yer olan Alaska’da olsaydınız hem geceyi hem gündüzü aynı anda yaşayabilirdiniz. Görüntüler karşısında şaşıracaksınız ve inanamayıp gelde inan dercesine ufuk yolculuğuna çıkacaksınız.

Gece ve gündüzün aynı anda yaşandığı yer

6 ay gece 6 ay gündüz olan ülke olan Amerika’da ki ilginç bölge olan Alaska’da şaşırtıcı doğa olayı.

Gece ve gündüzün aynı anda yaşandığı yer Alaska - gece gündüz aynı anda

Gece ve gündüzün aynı anda yaşandığı yer olarak bilinen Alaska’da insanların gözlemlediği bu enteresan doğa olayı bu bölgenin coğrafi konumu ile ilgili. İzlanda ve Grönland gibi ülkelerde olduğu gibi Alaska’da da 6 ay gece 6 ay gündüz yaşanmakta. Bu ülkelerde görülen en önemli özellik ise geceden gündüze geçiş sürelerinin normalden çok uzun sürmesi. Bununla birlikte bu ülkeler dünyanın kuzeyine yakınlar. Bu yüzden aydınlanma şekilleri de güneş ışıklarının yer seviyesine yakın bir noktadan başlaması yüzünden bir çizgi halinde ilerlemekte.

Bu durum yerel halk için çok da önemli olmasa da aynı anda gece ve gündüzün yaşanması bu duruma aşina olmayan insanlar için oldukça ilginç. Şunu da unutmamak gerek ki bu olay yılda sadece iki defa yaşanmakta. Bunun sebebi ise gece ve gündüz sürelerinin 6 ay boyunca devam etmesi. Ülkemizde gece ve gündüz arasındaki geçiş süresi ortalama 20-25 dakika sürerken bu durum Alaska ve diğer 6 ay gece 6 ay gündüzün yaşandığı ülkelerde 7-8 saati bulmakta. 6 ay gündüz yaşanılan zamanlarda güneş batar gibi ufka yaklaşırken hava akşamüstü gibi olmakta ancak bir süre bu noktada bekleyen güneş tekrar yukarı doğru yükselmekte. Bu da izlenmesi gereken ilginç durumlardan bir tanesi.

Gece ve gündüzün aynı anda yaşandığı yer Alaska’da bir diğer enteresan olay da gecenin yaşandığı 6 ay boyunca bir de kışın yaşanması. Hem kış hem gece olunca bu bölgede yaşayan insanlar ilk birkaç hafta kendilerini bu duruma adapte etmekle uğraşıyorlar. Bu durumu sevmeyenler ve Amerika’da evi olanlar ise kış ve gece döneminde Amerika’ya gitme yolunu seçmekteler.

Gece ile gündüzün yaşandığı yer elbette önemli bir turizm merkezi. Anadolu tarihi açısından oldukça önemli olan “Anadolu’daki ilk Yerleşim Yeri” olan Ahlat hakkındaki yazımıza  buradan ulaşabilirsiniz.

Reviews

  • 6
  • 5
  • 7
  • 5
  • 8
  • 6.2

    Score

User Rating: 4.8 ( 1 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.