Son Eklenenler
Search
dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-2

Dünyanın en güzel 10 binası seçildi. Biri de Türkiye’de

854

Dünyanın en güzel 10 binası Dünyanın en çok satan gezi rehberlerinden Lonely Planet’te. Herkesce görülmesi gerekilen dünyanın en güzel binaları olarak nitelendirilen 10 binadan biri de Türkiye’de. Dünya’da en çok satan gezi dergilerinden biri olan Lonely Planet’in yaptığı en güzel bina listesinde birbirinden güzel binalar bulunmakta. Listede tarihi geçmişe sahip tarihi binaların yanı sıra İspanya bulunan Guggenheim Müzesi gibi modern zamanların mimari şaheserleri de bulunmakta.

 

Dünyanın en güzel 10 binası

1- Guggenheim Müzesi – İspanya

Guggenheim Müzesi, İspanya’nın Bilbao şehrinde yapılmış olan, modern sanat müzesidir. Guggenheim Müzesi 11.000 m² büyüklüğünde olan sanat müzesi 15 yıl önce açıldı.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-1-guggenheim-Muzesi

Guggenheim Müzesi yüzlerce metrelik kurdela şeklindeki titanyum kaplaması ile günümüzün en özgün yapıtı. Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan yapıt  1959’da tamamlanan tamamlanmıştır. Geleneksel müze mimarlığınının dışına çakan yapı tamamıyla farklı bir mimari sergiler.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-1-guggenheim-Muzesi-2

2- Potala Sarayı – Çin

Potala Sarayı 1300 yıl önce 7000 bin işçinin Tibet Llasa’da inşa ettiği saraydır. Çin’de Potala Sarayı 13 katlı ve binlerce odalı saray “Kışlık Saray” olarakta adlandırılmaktadır. Bugün bir müze olan Potala Saray’ı UNESCO’nun Dünya mirası listesinin en beğenilen yapıtlarından biridir.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-2-potala-Sarayi-1

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-2-potala-Sarayi-2

3- İskenderiye Kütüphanesi – Mısır

İskenderiye Kütüphanesi, Mısır’da bulunan kütaphanedir. 2 bin 300 yıl önce inşa edilmiş olan Dünyanın 7 harikasından biri sayılan iskenderiye kütüphanesi’nden esintiler taşıyan bir kütüphanedir. İskenderiye Kütüphanesi 8 milyon kitaplık yeni kütüphaneden oluşmakta ve 10 yıl önce açıldığında “Milenyumun ilk büyük eseri” olarak kabul görmüştü.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-3-iskenderiye-kutuphanesi-1

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-3-iskenderiye-kutuphanesi-2

4- Sagrada Familia – İspanya

Sagrada Familia, İspanya tarihin en sıradışı mimarı olan Antonio Gaudi’nin Barcelona’ya armağanı olan görkemli gotik katedralidir. Sagrada Familia hâlâ bitmiş değil. Mimar Antonio Gaudi’nin ölümünün yüzüncü yılında yani 2026 yılı bittiğinde Hıristiyanlığın en yüksek kilisesi olacak.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-4-sagrada-familia-1

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-4-sagrada-familia-2

5- Tac Mahal – Hindistan

Tac Mahal, Hindistan yer alan ve sadece hindistanın değil hiç kuşkusuz dünyanın en ünlü yapılarından biridir. Üstelik meşhur yapılar içerisinde en romantiği. Babür imparatoru Şah Cihan bu yapıtı eşi olan Mümtaz Mahal anısına yaptırmıştır.  Tac Mahal Şah Cihan’ın  kendisine 14’üncü çocuğunu doğururken ölen ikinci karısı Mümtaz Mahal anısında yaptırdığı  beyaz mermer yapıdır.  Hintli şair Tagore tarafından “Sonsuzluğa karşı dökülmüş bir gözyaşı” olarak tanımlanmıştı.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-5-tac-mahal -1

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-5-tac-mahal -2

6- İmam Cami – İran

İmam Cami, İran’da bulunan bir cami. İran’ın İsfahan şehrinde 17’nci Yüzyılda inşa edilen cami, ışığa göre rengi değişen bir yapıya sahiptir. İmam cami soluk mavi-sarı çinileri ve 54 metrelik kubbesi ile dünyanın en etkileyici camileri arasında.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-6-imam-cami-2

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-6-imam-cami-3

7- Crac des Chevaliers kalesi – Suriye

Crac des Chevaliers kalesi Suriye Humus yakınlarındaki haçlı seferleri sırasında inşa edilmiş beyaz bir kale. Bu beyaz kale ortaçağın en güzel kalelerinden biri olarak UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş bulunmakta

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-7-crac-des-chevaliers-kalesi-1

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-7-crac-des-chevaliers-kalesi-2

8- Oscar Niemeyer Müzesi – Brezilya

Oscar Niemeyer Müzesi, Brezilya’nın başkenti olan Brasilia’nın mimarı olarak anılan Oscar Niemeyer tarafından inşa edilen müze. Oscar Niemeyer Müzesi Brezilya’nın Curitiba kentinde inşa edilmiş bir müzedir. Bazıları tarafından nefret edilsede kimse bu göz şeklindeki egzantrik olan bu yapıya kayıtsız kalamamak.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-8-oscar-niemeyer-muzesi-1

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-8-oscar-niemeyer-muzesi-2

9-Kış Sarayı – Rusya

Rusya’nın  St. Petersburg şehrinde bulunan Kış Sarayı Rus Çariçe I. Katerina tarafından yapıldı. Kışlık sarayı 1732 tarihinden 1917 tarihine kadar Rus imparatorluğunun kaldığı resmi saraydı. Daha sonra 1917 tarihinde Rus devrimi başlamasıyla Bolşevikler tarafından ele geçiriliyor. Kışlık sarayı ele geçirildikten sonra imparatorluğa son verildi. Binanın orijinali Deli petro trafından yaptırıldığı söyleniyor. Ayrıca günümüzde dünyanın en gözde koleksiyonlarına ev sahipliği yapmış olan Hermitage Müzesi’de Kışlık sarayının içerisinde bulunmaktadır.

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-9-kis-sarayi-1

dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-9-kis-sarayi-2

 

10- Ayasofya -Türkiye

6’ncı yüzyılda roma döneminde yapılan yapı sadece 5 yıl gibi çok kısa bir sürede inşa edildi. Roma döneminde kilise, Osmanlı döneminde cami olarak kullanılan yapı günümüzde müze olarak kullanılmakta. Ayasofya 56 metre yüksekliğinde 31 metre genişliğinde olan yapı benzersiz bir kubbeye sahiptir. Dünyanın en güzel 10 binası arasında yer alan tek mimari yapımız Ayasofya’dır.

Dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-10-ayasofya-1

Dunyanin-en-guzel-10-binasi-secildi-biri-de-turkiyede-10-ayasofya-2

.

Reviews

  • 10
  • 10
  • 9
  • 10
  • 10
  • 9.8

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.