Son Eklenenler
Search
Bilgisayar Oyunların Tarihçesi

Bilgisayar Oyunların Tarihçesi

123

Günümüzde artık bir sektör olarak kabul edilen e-spor ve o hızda gelişen teknoloji ve oyunlar, geçmiş Oyunların Tarihçesi. Muhakkak bu sektörü görmezden gelmek, ilgi olmasa da bilgi sahibi olmamak maalesef insanlara bir çok açıdan büyük zararlar veriyor. Sektör olarak baktığımızda daha toy, yeni gelişen bir sektör olsa da bu gelişim hızı insanları çok mu çok etkiliyor. Bu sektör üzerinden çeşitli iş kolları açılıyor, çeşitli hizmetler sunuluyor. Örnek verilecek olursa televizyon olarak tabir ettiğimiz yayınlar ve sunucu olarak kabul ettiğimiz yayıncılar çıkıyor. Yeni çağın popüler televizyonu olduğu için bir zaman sonrasında televizyon kanallarının sayısının hızla azalması bekleniyor bu nedenlerden dolayı sürekli televizyonlarda spekülasyonlar yapılıyor. Hal bu olunca, durum buraya gelince bu kadar sektör çıkaran oyunları artık yakından bilmemiz gerekiyor. Bundan dolayı bugün sizlerle oyunların tarihçesini paylaşacağız.

Bilgisayar Oyunların Tarihçesi

Bilgisayar Oyunların Tarihçesi

Oyunların Tarihçesi Ve Gelişimi

  • 1958 Yılı: Bu yılda William Heginbothan tarafından Newyork Brookhaven Laboratuvarı’nda vakum tüplü bir bilgisayar geliştirilmişti. Bu zamanlarda bilgisayarlar yavaş çalıştığı için ekranlarda çeşitli noktalar görülüyordu. William bir gün ekrana dikkatli bakarken hava zıplayan bir noktayı fark etti ve aklında bilgisayarda tenis oynayabilme fikri geldi.
  • 1960 Yılı Çıkan İlk Oyun: Yıl 1960’lara gelince Higinbothan ilk oyununu kullanıcıların zevkine sunmuştu. Bu oyun basit bir tenis oyunu similasyonu idi. Tanıtımdan sonra oyun, similasyon büyük ilgi gördü. Higinbothan’ın bu hamlesi sayesinde bilgisayar oyunlarının ilk filizleri burada atıldı.
  • 1981 Yılları: Bu yılları oyun motorlarına popülarite git gide artmaya başladı. Halk arasında çocuklar ağırlıklı olarak bu oyunlara büyük ilgiler gösterdi. Bu yıllarda çıkan apple, atari, TRS-80ler yeni oyun dükkanlarını raflarında yerlerini almıştı.Üreticiler oyunları 5’25’lik kasetlerde üretiyor ve öyle satışa sunuyordu. Bu popülarite de 90’lara kadar hızlı bir şekilde devam etse de 90’lı yıllarda yerini disketlere bıraktı.
  • 1995 Yılları: 90-95 arası kullanılan , sözde devrimlere yeni büyük bir devrim eklendi ve cd-romlar piyasaya çıktı. Oyunlar artık cd’ler ile dağıtılıyor, setuplar bunlara atılıyordu, bilgisayarlara kuruluyordu. Bu da kısa süre sonra kendini yeni teknolojilere bıraktı ve oyunlar artık bulutlar üzerinden bilgisayarlara iner oldu, bununla birlikte çeşitli oyun motorları gelişti ve gerçekçilik oranları son safhalara çıktı. Bu şekilde Oyunların Tarihçesi oluşmuş oldu ve bu tarihe her geçen gün yeni bilgiler eklenmeye devam ediyor.

Keyword: oyunların tarihçesi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.