Son Eklenenler
Search
Taos

Sebebi hala bulunamamış esrarengiz taos uğultusu

34

Aslında adına Taos Uğultusu dense de bu ses dünyanın pek çok bölgesinde pek çok kişi tarafından duyulan bir ses. Gerçekten sinir bozucu bir uğultu şeklinde duyulan sesi farklı şekillerde açıklayanlar da var. İşin en ilginç tarafı ise aynı yerde yaşayan insanların bazılarının bu sesi duymalarına karşın bazılarının ise duymamaları.

Taos Uğultusu Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Dünyanın değişik bölgelerinden böyle bir uğultu duyanların ilk olarak seslerini yükselttikleri yıl 1950. Bu tarihten sonra bu sesi duyanların sayısı çok daha fazlalaşmakta. Sesin en çok duyulduğu bölgeler Amerika’daki Taos ve Kokomo kasabaları, İngiltere’de Bristol ve Avustralya’da Sydney civarında yaşayan bazı insanlar. Sesin duyulduğu yerler genellikle nüfusu az olan bölgeler. Bu bölgelerde de bazı insanlar bu sesten rahatsız olmaktalar. Yapılan araştırmalar İngiltere’de bu sesten dolayı en az 1 kişinin intihar ettiğini ortaya koyuyor.

Taos Hum Adıyla da Bilinmekte

Taos Hum Adıyla da Bilinmekte

Taos Uğultusu Neye Benziyor?

Bu ses hakkında çok farklı benzetmeler yapan insanlar mevcut. Bazıları sesin sürekli olarak rölantide çalışan bir dizel motorunun sesine benzediğini söylerken bazıları ise insanın beynini zonklatan keskin bir ses olduğunu söylemekteler. Bu sese maruz kalan insanların psikolojileri bozuluyor. Bunun sebebi ise sesin günün her saati var olması. Öyle ki bazı insanları gece yatarken dahi bu sesi duymamak için televizyonlarını ve müzik setlerini açık bırakıyorlar. Taos Uğultusu gündüzleri insanları daha az rahatsız ederken gecenin sessizliğinde bu ses ile uyumanın mümkün olmadığı sesi duyanların en büyük şikâyeti.

Bu Uğultuyu Herkes Duyamıyor

Bu Uğultuyu Herkes Duyamıyor

Uzmanlar bu sesin neden olabileceğine dair ortaya çeşitli teoriler ortaya atıyorlar. Bazı insanların kulakları normal bir insanın kulaklarının duyabileceği frekans aralığından çok daha fazlasını duyar. Bu durum beraberinde civardaki elektromanyetik radyasyonun da ses olarak algılanmasına yol açabilir. Bununla birlikte sanayi bölgelerinde bulunan ısıtıcı üniteler, elektrik hatları, iletişim cihazları ve yüksek basınçlı gaz hatları da bu tarz bir sesin oluşabileceğine dair uzmanların ortaya attıkları teoriler arasında.

Baigon Boruları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.