Son Eklenenler
Search

Mutlaka Görmeniz Gereken Kanadanın 3 Dogal Güzelliği

131

geldeKanada, dünyaca ünlü doğal güzelliklere ev sahipliği yapan ender ülkelerden biridir. Bu ülkede bulunan birçok doğal güzellik, turistleri çekmede bir numaralı etmendir. İşte bu doğal güzelliklerden en güzel 3’ü;

1-) Ellesmere Adası, Nunavut

Kanada’nın Nunavut topraklarındaki Ellesmere Adası, dünyanın en Kuzeydeki Artic Adası’dır. Ada ayrıca dünyadaki en uzak yerlerden biridir. Ada dağlık bölgelere hakimdir ve çoğu yeri buz örtüsü ile kaplıdır.

Ada, uzak mesafeler ve tehlikeli buz koşulları nedeniyle sadece birkaç insan aktivitesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu adadaki ortalama sıcaklık sadece 3 santigrat derecedir. Ellesmere Adası gibi yüksek bir Arktik bölgede bitki örtüsü görmek çok zordur. Kuzey Kutbu söğütleri, çoğunlukla Ellesmere Adası’nda bulunan tek türdür. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hayvan populasyonu da bu adada bitki örtüsünün azlığı nedeniyle çok daha azdır.

2-) Sleeping Giant Bölge Parkı, Ontario

Ontario’daki Thunder Bay şehrinde bulunan devasa taşra parkı, sırtında yatan dev bir insan figürüne benzeyen etkileyici bir kaya oluşumundan oluşmaktadır. Bu 244 kilometrekarelik park, etkileyici mesas ve eşikleri içermektedir. Bu olağanüstü yarımadadan şehrin görünümü gerçekten nefes kesicidir.

Uyuyan dev, milli parkın batı kısımlarında dramatik sarp kayalıkları ve vadileri içerir. 240 metre yükseklikte duran bu uçurumlar Ontario eyaletindeki en yüksek seviyedeki yerdir. Parkta 20’den fazla güzel göl bulunmaktadır. Parkın doğu kısmı aynı zamanda yüzey alanı ile dünyanın en büyük tatlı su gölü olan Büyük Göl Üstü’ne de bağlanmaktadır.

Uyuyan dev milli park, bol miktarda vahşi yaşamı desteklemektedir. Vaşak, tilki, kurt, geyik ve 200 tür kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Park ayrıca yürüyüş, kano, bisiklet, ve kampçılık gibi birçok turistik aktivite sunmaktadır.

3-) Cabot Yolu, Nova Scotia

Bu yol Kanada’da bulunan 298 km uzunluğundaki doğal bir yoldur. Bu dünyaca ünlü otoyol, kaşif John Cabot’un adını almıştır.

Cape Breton yaylaları, derin vadiler ve kanyonlar gibi nefes kesen turistik yerler sunmaktadır. Cabot yol boyunca sonbahar yaprakları ile ünlüdür. Kuşkusuz, sonbaharda Cabot parkurunda araba sürmek ya da yürümek, unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.