Son Eklenenler
Search
Kaktüs neden dikenli olur?

Kaktüs neden dikenli olur?

657

Kaktüs neden dikenli olur sorusuna cevap bulmadan önce kaktüsleri biraz inceleyelim. Dünyanın en dirayetli bitkileri olan Kaktüslerin anayurtları afrikadır. Kaktüsler dikenlere sahip olsalarda vermiş oldukları birbirinden güzel çiçekleri ile bir çok bitki severlerin gönlünde ayrı bir yer almışlardır.

Orman ve çöl kaktüsleri olmak üzere iki ayrı sınıfta gruplandırılırlar. Çöl grubunda yer alan kaktüsler sert, kısa, uzun ve yoğun dikenlere sahiptirler. Orman grubunda yer alan kaktüsler ise dalları ve ağaç tepelerini çok severler. Orman grubunda yer alan kaktüsler en küçük toprak parçasında bile yetişmeye elverişlidirler.

Kaktüs neden dikenli olur?

Kaktüs neden dikenli olur?

Bitkilerin yaprakları ihtiyaç duyulan gazların emilmesi ve suyun buhar olarak atmosfere salınmasını sağlarlar. Ama bazı bitki türlerin yapraklarında yapılarından kaynaklanan özelliklerinden dolayı ayrıcalıklar ortaya çıkarlar. Mesela kaktüs bitkisinin sahip olmuş olduğu dikenler, dönüşüm geçirmiş olan yapraklardır.

Kaktüs neden dikenli olur?

Kaktüs bitkisindeki dikenlerlerin sahip olmuş olduğu özellikler sayesinde bitkinin etrafındaki hava ortamı muhafaza edilmiş olur. Bu özellik sayesinde bitkiden de su kayıp miktarı azalmış olur. Ayrıca kaktüs benzeri sulu bitkilerin yetişmesi ve büyümesi için şart olan klorofilin salınmasını önlemek bu kaktüs dikenlerinin sayesinde oluyor.

Kaktüs neden dikenli olur?

Reviews

  • 7
  • 6
  • 7
  • 6
  • 7
  • 6.6

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.