Son Eklenenler
Search
Mariana Çukuru

Dünyanın en derin noktası mariana çukuru ve atom bombası deneyi

82

Dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru sadece derinliği ile değil aynı zamanda bu kadar derin olmasının beraberinde getirdiği gizemle de bilinmekte. Japonya ve Endonezya’nın tam ortasında yer alan bu çukur, Everest tepesini ters çevirip denize batırdığınızda en uç noktasından bir kilometre daha derinliğe sahiptir.

Mariana Çukuru Nasıl Oluştu

Çukurun en derin noktası 10.994 metre. Uzunluğu 2542 metre olan çukurun genişliği ise 70 metre. Mariana Çukuru’nun nasıl oluştuğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Büyük Okyanus’un batı kısmı dünya üzerinde sismik hareketlerin en çok gözlemlendiği bölgelerin başında gelmekte. Üstelik burada oluşan depremler zaman zaman 9 şiddetine kadar çıkabiliyor. Yerin altında bulunan ve depremler neticesinde hareket eden plakalardan ikisi olan Pasifik Plakası ve Mariana Plakası’nın birbirlerine çarpması sonucunda bu çukur meydana gelmiştir.

Mariana Çukuru ve Everest Tepesi Karşılaştırması

Mariana Çukuru ve Everest Tepesi Karşılaştırması

Bu çukurun ne kadar derin olduğunu bir örnekle açıklamak gerekirse, suyun içine atılan 1 kiloluk bir kütlenin çukurun en dip noktasına ulaşması 1 saat sürmekte. Elbette okyanus suyunun yoğunluk derecesi de işin içine katıldığında bu sürede az da olsa sapma görülebilir. İlk olarak 1960 yılında keşfedilen Mariana Çukuru, pek çok defa insanlar tarafından ziyaret edildi. Bunlar arasında en ilgi çekeni ise ünlü Titanic filminin yönetmeni James Cameron’ın tek kişilik denizaltısıyla buraya inmesi oldu. Buraya tek başına inen ilk insan olarak da tarihe geçmiştir.

James Cameron Tek Başına İndi

James Cameron Tek Başına İndi

Atom Bombası Deneyi

Uzmanlar bu çukurda atom bombası patlatılırsa nasıl bir etki yaratacağı konusunda ortaya çeşitli teoriler atmışlardır. Bu noktada en fazla üzerinde durulan konu ise bombanın basıncın inanılmaz yüksek olduğu bu derinliğe nasıl indirileceği konusudur. Çünkü basınca dayanıklı bir maddeden oluşmayan bomba belli bir derinliğe indiğinde kendiliğinden patlama riskine sahiptir. Mariana Çukuru içinde atom bombası patlatılırsa bunun etkileri de devasa olacaktır. Pasifik okyanusunda 120 metre yüksekliğe ulaşan tsunami dalgaları görülecektir. Bazı bilim adamları dünyanın güneş etrafındaki dönme hızının dahi yavaşlayacağını söylemekteler. Denizin yüzeyine ulaşan nükleer gazlar etrafın bir anda kararmasına sebep olacak ve gece gündüz süreleri de değişecektir.

Mariana Çukuru'nda Yaşayan Balta Balıkları

Mariana Çukuru’nda Yaşayan Balta Balıkları

Dünya üzerinde bunun gibi pek çok bilinmeyen yer olduğu aşikar. Aynı şekilde evrende hakkında da bilmediğimiz bir sürü şey var. Bununla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.