Son Eklenenler
Search
Dünyadaki en tehlikeli böcekler

Dünyadaki En Tehlikeli Böcekler

412

Dünyadaki en tehlikeli böcekler ve bunların yaptıkları hakkında sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağız. Bilindiği gibi hayvanlar alemi aslında çok derindir. Birçok çeşidi ile farklılıklar gösterir. Ayrıca da fazlasıyla ilgi çekmektedir. Bazı hayvanlar sevimli ve uysal olsa da içlerinde çok tehlikeli olanlar hatta ölüme sebep olan hayvanlar bile bulunmaktadır. Sizlere anlatacağımız tehlikeli böcek türlerinden sizler de en ufak bir ısırıkla dahi ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli böceklerin olduğunu görmüş olacaksınız. Bu anlamda ilk önce karşımıza çıkan böcek türü piredir. Bilindiği gibi çok ufaktır ve insan vücudunda pire ısırığı olduğunda kırmızı darbe şeklinde oluşur. Yalnızca bir kalem ucu büyüklüğünde olmasının yanı sıra ısırdığı alanlarda enfeksiyon oluşturarak insanların ölümcül sonuçlar yaşamasına sebep olabilmektedir.

Dünyadaki En Tehlikeli Böcekler ve Özellikleri

Dünyadaki en tehlikeli böcekler denildiğinde bir başka türü ise mermi karıncası olarak bilinen türdür. Mermi karıncası dünyadaki en büyük karınca ailelerinden biri olarak bilinmektedir. Isırdığı yeri tıpkı bir mermi vuruşu gibi acı tutmaktadır. Direkt olarak ısırdığında bu anlamda fark edilir. Bir başka tehlikeli böcek ise Afrika katil böceği olarak bilinmektedir. Bu böceklerin özellikle içerisinde bir zehir bulunmaktadır ve bu zehir kobranın zehrinden 10 kat daha güçlüdür. Kendilerinden daha büyük canlıları avlayabilirken aynı zamanda insanlara da baktıkları bu zehir ile ölüme götürebilirler.

Mermi karıncası

Mermi karıncası

Dünyadaki en tehlikeli böcekler denildiğinde bir başka böcek ise tekerlek böceği olarak bilinmektedir. Özellikle Kuzey Amerika’nın en büyük yeryüzü böceği olarak bilinen ve tanınan böcek avlarını ısırmaktadır. Bu ısırık sırasında kendi içlerinde bulunan zehiri bir sıvıda karşı tarafa enjekte ederler. Bu sayede avları hareket edemez ve iç organları erimektedir. İnsanlarda da ısırıkları sırasında iç organlara zarar verecek dev sonuçlar ortaya koyabilirler.

tekerlek böceği

Tekerlek böceği

Bunların arasında en tehlikeli böceklerden bir tanesi de hiç kuşku yok ki sivrisinektir. Çok ufak gözüken ve her yerde karşımıza çıkan sivrisinekler, en tehlikeli ve ölümcül böceklerden bir tanesidir. Sıtma hastalığını ileterek her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Bir yerden bir yere sıtma mikrobunu taşımaları ile birlikte kurbanlarını ısırarak kanına bulaşmasına sebep olurlar. İnsanlar açısından en ölümcül ve tehlikeli böceklerden biri olmasının yanı sıra tam bir katil olarak karşımıza çıkmaktadır.

sivrisinekler

Sivrisinekler enfeksiyona sebep oldukları için ölüme yol açabilirler.

Reviews

  • 3
  • 5
  • 7
  • 6
  • 8
  • 5.8

    Score

User Rating: 4.7 ( 1 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.