Son Eklenenler
Search
Antarktika’nın Bilinmeyen Sırları

Antarktika’nın Bilinmeyen Sırları

134

Antarktika’ya gitmek her insan için mümkün değil. Buraya giden çok sınırlı sayıda insan olması burasının insanlar tarafından da sürekli olarak cazip bir yer olarak kalmasına sebep olmakta. Antarktika’nın bilinmeyen sırları arasında insanı gerçekten dumura uğratan özellikler mevcut. Antarktika denildiğinde insanların akıllarına karla kaplı beyaz bir yer gelse de burada karların altında kimsenin bilmediği bir hayat yaşanmaya devam ediliyor. İşte Antarktika’nın bilinmeyen sırları:

Antarktika Bir Çöldür

Burası dünyanın en büyük çölüne sahiptir. Elbette karla kaplı olduğu için bilinen Arabistan çölleri gibi değildir. Ancak bu bölgede kar olmasaydı kat edilmesi haftalar alan büyük çöller ortaya çıkacaktı. Günümüzde buraya gidenler ise kar çölleri ile karşılaşmaktalar.

Dünyanın En Soğuk Yeridir

Pek çok insan Sibirya ya da Alaska’nın kuzeyini dünyanın en soğuk yerleri olarak gösterirler. Ancak dünyanın en soğuk yeri Antarktika’dır. Burada soğukluk zaman zaman -94 dereceye kadar düşer. Bu soğukta bir insanın yaşaması mümkün değildir. Burada bulunan buzullar tam 40 milyon yıldır yerlerinde durmaktalar. Şu ana kadar Antarktika’da ölçülen en yüksek sıcaklık 14 derecedir.

Yağış Almayan Yerler

Antarktika’nın bilinmeyen sırları arasında en ilginçlerinden bir tanesi de bazı bölümlerinde tam 2 milyon yıldır yağış görülmemesidir. Ancak soğuk nedeniyle kar tabakası sürekli olarak kalmaya devam eder.

Doğal Güzellikler

Antarktika’ya gelme imkânı yakalayanların en çok gittikleri yerlerden bir tanesi Kırmızı Şelale’dir. Kırmızı Şelale, kırmızı renkte akmaktadır. Karların arasından akan bu şelale beyaz ile bütünleşince ortaya inanılmaz bir görüntü çıkmakta. Bununla birlikte burada toplamda 300 adet göl bulunmakta ve bu göllerin tamamı buz tutmuş durumdadır.

Yaşam

Okul, hastane ve alışveriş merkezi gibi günlük yaşamda kullanılması gereken yerlerin tamamı bir kasabada toplanmıştır. Chile isimli bu kasabadan başka bu yerleri bulabileceğiniz ikinci bir kasaba yoktur. Bununla birlikte değişik yerlerde toplamda 7 adet kilise bulunmaktadır.

Dünyanın diğer soğuk yerlerini incelediğimiz yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.