Son Eklenenler
Search
Uzaya Gönderilmiş Hayvanlar

Uzaya Gönderilmiş Hayvanlar

170

Uzay, insanlar için her zaman esrarını koruyan bir yerdir. BU yüzyıllardır bu şekilde gelmiştir. Eki Mısır’da duvarlara çizilen uzayla ilgili olan resimler bu durumun birer kanıtıdır. Yakın çağda ise uzay çalışmaları yapılırken insanlar bu konuda biraz temkinli davranmışlardır. Uzaya hemen insan göndermek yerine ilk başlarda çeşitli hayvanlar gönderilmiş ve onların durumları gözlemlenmiştir. Uzaya gönderilmiş hayvanlar arasına maymun ve köpekler öncelikli olmuştur. İşte uzaya gönderildikten sonra ünlü olan hayvanlar.

Gordo

1958 yılında yerden 500 kilometre yukarıya bir maymun gönderildi. Gordo adını taşıyan bu maymun görevini başarılı olarak yerine getirdi. Dünyaya dönüşünde tam 16 Bin kilometrelik bir hıza dayandı ancak iniş sırasında paraşütü açılmadı ve denize çakıldı. Tüm aramalara rağmen Gordo bulunamadı. Kendi bulunamasa da adı uzay çalışmaları sırasında hayatını kaybeden bir kahraman olarak her zaman anılmaya devam etti.

Enos

1962 yılında uzaya gönderilen şempanze Enos dünyanın eksininde iki tur attı. İçinde bulunduğu kapsül inişini başarılı bir şekilde Atlantik Okyanusu’na yaptı. Bu iniş sırasında Enos’un burnunda ufak bir çizik oluştu. Bunun dışında son derece sağlamdı.

Laika

Sovyetler Birliği tarafından uzaya gönderilmiş hayvanlar arasında bulunan köpek Laika uzaya gönderilen ilk 4 ayaklı hayvan olma unvanını da aldı. Fakat uzaya gönderildikten birkaç saat sonra hayatını kaybetti.

Solucan

Uzaya gönderilmiş hayvanlar içinde en enteresanı olan solucanlar buradaki yaşama kısa sürede adapte oldular. Hatta uzayda çoğalma dahi gerçekleştirdiler.

Kabuklu Hayvanlar

NASA 2007 yılında bu sefer de kabuklu hayvanları uzaya gönderdi. Bu hayvanlar kabuklu olduklarından dolayı normal hayvanlara göre çok daha fazla dayanıklıydılar. Bu hayvanlar uzun süre uzayda yaşamayı başarmışlardır.

Eğer uzaya ilgi duyuyorsanız ilginizi çekeceğini düşündüğümü Uluslararası Uzay İstasyonu hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.