Son Eklenenler
Search
Transvaal Küreleri

Transvaal kürelerinin sırrı

29

1975 yılında Afrika kıtasının Transvaal bölgesinde bulunan küreler dünyanın ilgisini bir anda üzerinde topladılar. Wonderstone gümüş madenin bir kuyu açma sırasında ulaşılan Transvaal kürelerinin sırrı günümüzde hala esrarını koruyor. Küreler dünya üzerinde bulunan ve herhangi bir madenden oluşan benzerlerine göre oldukça büyük farklılıklar gösteriyordu.

Çıkarılan Transvaal Küreleri

Çıkarılan Transvaal Küreleri

6-7 cm çapında ölçülen bu 200 adet kürenin hammaddesi içinde Nikel-Çelik karışımına rastlandı. Transvaal kürelerinin sırrı 1979 yılından itibaren iki jeoloji uzmanı J. R. Mclver ve Andries Bisschoff tarafından incelenmeye başlandı. Bu incelemeler derinleştikçe küreler hakkında çok daha enteresan bilgilere ulaşılıyordu. Gizemli metal küreler yakından incelendiğinde üzerinde delikler bulunduğu anlaşıldı. Bazı kürelerde ise bu deliklerden dışarı sızan kızıl renkte donuk bir ışık bulunmaktaydı. Bununla birlikte yine bazı kürelerin üzerinde ince bir kabuk olduğu fark edildi. Bu kabuk kırıldığında ise kürenin içerisinden süngerimsi bir madde çıkıyor ancak hava ile temas eden bu süngerimsi madde çok kısa bir sürede küle dönüşüyordu.

Küle Dönüşen İç Kısım

Küle Dönüşen İç Kısım

Kürelerin Yaşı

Yapılan araştırmalar Transvaal kürelerinin yaşını da ortaya koydu. 2.8 ile 3 milyar yaşındaki bu kürelerin gizemi bu kadarla sınırlı değildi. Kürelerin insanı şaşırtan en büyük özelliği ise kendi ekseni etrafında çevrildiklerinde dışarıya serbest bir tür enerji yaydıkları tespit edildi. Bu enerji kürelerin dönüşü dursa bile etrafa yayılmaya devam ediyordu. Ancak bu enerjinin türü ve nasıl bir enerji olduğu asla belirlenemedi. Küreleri kimlerin yaptığı, ne amaçla yapıldıkları bilinmek bir tarafa dursun tahmin dahi edilemiyordu. Bilim adamları bu kürelerin doğal olarak kendi kendilerine oluşmasının mümkün olamayacağını açıkladılar. Dünyada yaşam izinin olmadığı 2.8 ila 3 milyar yıl aralığında bu kürelerin birileri tarafından yapılmış olma ihtimali bilim adamlarının bu konudaki ortak düşünceleriydi. Bu durum dünya üzerinde insanların olmadığı dönemde başka yaratıkların var oldukları sorusunu akla getiriyordu.

Çin’deki Dropa Diskleri hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.