Son Eklenenler
Search
Amiral Richard Byrd

Highjump operasyonu ve amerika’nın Antarktikayı işgali

36

1946 yılında 2. Dünya Savaşı’nın bitmesinden hemen sonra Amerika Güney kutbuna keşif adı altında bir operasyon düzenler. Yaklaşık 8 ay sürmesi planlanan bu operasyonun başında dönemin en önemli donanma amirallerinden Richard Byrd bulunmaktadır. Highjump operasyonu ilk bakışta bir eğitim ve keşif operasyonu olsa da aslında bir işgal operasyonudur.

Highjump Operasyonu Neden Yapıldı?

Highjump operasyonu ‘nun neden yapıldığı günümüzde de bir sır gibi saklanmakta. Bir keşif ve eğitim operasyonu denmesinin sebebi de gerçek sebebini örtmek için uydurulan bir kılıf. Yaklaşık olarak 8 ay sürmesi planlanan operasyon öncesinde Güney Kutbunun buzlu ve insanların yaşaması için elverişsiz olması herkes tarafından biliniyordu. Peki, neden Amerika bunu bilerek buraya bir operasyon düzenledi? Elbette bunun sebebi sahipsiz olan bu kar ve buzlarla kaplı alana sahip olma isteğiydi. Ancak Amerikan askerleri oraya gittiklerinde beklemedikleri bir olayla karşılaştılar.

Operasyona Katılan Denizaltı

Operasyona Katılan Denizaltı

Operasyon Neden 1 Ay İçinde Sonlandı?

Highjump operasyonu ‘nun neden sadece bir ay içinde sonlandığı hala merak edilen bir soru. Evlerine dönen asker sayısının bu operasyona katılan asker sayısından az olması da askerlerin bir şekilde öldüklerini gösteriyor. Muhtemelen Amerikan ordusu bu bölgeye ulaştıklarında kendilerinden sayıca üstün ve çok daha güçlü bir ordu ile karşı karşıya geldi. Bunun için iki seçenek vardı. Birincisi kendilerinden çok önce buraya giden Sovyetler Birliği Ordusu ikincisi ise dünya dışı varlıklar.

Richard Byrd

Richard Byrd

Operasyonun başında bulunan Richard Byrd bu olaydan sonra pek çok televizyon programına katıldı. Gerçekleri açıklamak yerine tüm röportajlarında imalı sözler kullandı. Bir şeyleri açıkça söylemek yerine birilerini suçlayarak bildiklerini açıklayamamaktan şikâyet ediyordu. Bir süre sonra Byrd Amerikan hükumeti tarafından dışlanan bir kişi oldu. O ise televizyonda aynı şekilde açıklamalar yapmaya devam ediyordu. Ta ki nedeni bilinmeyen bir şekilde aniden ölene kadar. En son katıldığı televizyon programında ise Antarktika’da birleşik devletlerden daha büyük bir medeniyet olduğundan bahsetmişti.

Esrarengiz Philadelphia Deneyi ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.