Son Eklenenler
Search
Hessdalen Işıkları

Hessdalen ışıkları ve açıklanamayan ilginç sırları

13

Hessdalen ışıkları olarak bilinen bu ışıklar Norveç’in Hessdalen vadisinde görüntülendikleri için bu ismi almışladır. 1940’lı yıllardan bu yana bu vadide görüntülenen ışıkların tam anlamıyla neden meydana geldiği halen bilinmemekte.

Bilim Adamları Çalışıyorlar

Bilim adamları yıllardan beri Hessdalen ışıkları üzerine çalışmalarını sürdürüyorlar. Ancak burada araştırma yapmak oldukça meşakkatli. Çünkü Hessdalen Vadisi’ne gelmek için belirli bir yerden sora araçları bırakmak ve buraya yürüyerek gelmek gerek. Bununla birlikte bu bölgede hava sıcaklığı -30 derecelere kadar ulaştığı için çalışma yapan bilim adamları bu çalışmalarını dondurucu soğukta yapmak zorunda kalıyorlar. Işıklar sadece kış aylarında gözlemlenebiliyor.

Çeşitli Renklerde Hessdalen Işıkları

Çeşitli Renklerde Hessdalen Işıkları

Hessdalen ışıkları hakkında ortaya atılan ilk bilgiler bu ışıkların yıldırımların meydana gelmesiyle aynı şekilde meydana geldikleri oldu. Ancak ışıklar yıldırıma göre anlık bir şekilde değil çok daha uzun süre havada belirgin bir şekilde kalmaktaydı. Bazı bilim adamları ise bu ışıkları gözlemledikten sonra etrafa ciddi bir kükürt kokusu yayıldığını söylemişlerdir.

Dünyada Benzeri Yok

Bu olayın dünyanın hiçbir yerinde şu ana kadar bir benzeri daha görüntülenmedi. Yapılan tüm araştırmalar sonucunda bu konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama yapılmadı. Ulaşım zor olduğu için burada her gün çalışma yapmak da mümkün olmuyor. Bu sebepten dolayı burada çalışacak insanlar haftada bir ya da iki gün buraya gelip o da sınırlı saatler için bu çalışmalarını gerçekleştiriyorlar. Bilim adamlarından bazıları bu ışıkların iyonlaşmış plazmalar olduğunu söylemekteler. Ancak bu konuda da net bir bilgi mevcut değil. Bu sadece bir tahmin.

Dikey Görünen Işıklar

Dikey Görünen Işıklar

Hessdalen ışıkları binlerce defa kameralara yakalanmıştır. Bunun en büyük sebebi ise uzun sayılabilecek bir süre havada görünür olmalarıdır. Bu görüntülerden yola çıkarak ışıkların tek bir renk olmadığı, çok sayıda renge bürünmüş şekilde göründükleri sonucuna ulaşılmıştır.

Pollock ikizlerinin esrarengiz sırlarını anlattığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.