Son Eklenenler
Search
Gezegenlerin Gizemli Sesleri

Gezegenlerin gizemli sesleri ve bu seslerin nasıl kaydedildiği

55

Uzay pek çok kişi için sessiz ve karanlık bir yer olarak düşünülür. Ancak aslında uzay sessiz değildir. Milyonlarca gezegenin son sürat döndüğü bir ortamın sessiz olması mümkün değil. Her gezegenin kendine ait çıkardığı sesler mevcut. Ancak gezegenlerin gizemli sesleri bizim duymamız için birkaç işlemden geçirilmesi gerekmekte.

Dünyanın Sesi

Gezegenlerden önce üzerinde yaşadığımız gezegen olan dünyanın kendi ekseni etrafında dönerken çıkardığı bir ses olduğunu unutmamak gerek. Dünyanın çıkardığı sesi duymamamız ile diğer gezenlerin çıkardıkları sesleri duymamamızın sebepleri çok farklı. Dünyanın dönerken çıkardığı sesin frekansı insanın kulaklarının duyması için gerekli olan frekansın çok altında. Eğer insanlar bu sesi duyabilselerdi muhtemelen gürültüden delirebilirlerdi.

Her Gezegenin Kendine Özgü Bir Sesi Var

Her Gezegenin Kendine Özgü Bir Sesi Var

Gezegenlerin Gizemli Sesleri Nasıl Kayıt Ediliyor?

Uzayda hava olmadığı için doğal olarak herhangi bir ses duyulması da mümkün değil. Bu yüzden uzay insanlar için son derece sessiz bir yer olarak bilinmekte. Ancak her gezegenin kendi ekseni etrafında dönerken ortaya çıkan bir titreşim var. İşte bu titreşimler uzaya giden çeşitli uydular vasıtasıyla kaydedilebiliyor. Daha sonra bu titreşim dalgaları dünyaya gönderilerek burada ses dalgalarına çevriliyorlar. Bu sayede de insanlar gezegenlerin gizemli sesleri nasıl duyabiliyorlar. Titreşimleri kaydeden her uydu gezegene farklı uzaklıkta ve farklı yönde olduğu için kaydedilen titreşimler de farklılık gösteriyor ve ortaya farklı sesler çıkıyor.

Seslerin Notasyonu

Seslerin Notasyonu

Gezegenlerin gizemli sesleri konusuna meraklı olanlar için internet üzerinde bir site mevcut. Bu siteye giderek gezegenlerin çıkardıkları seslerin nasıl olduklarını kolayca duyabilirsiniz. Oldukça esrarengiz ve ürpertici seslerin yanında kulağa bir müzik kutusundan çıkıyormuş gibi gelen sesler de var. Duyacağınız sesler sonucunda bu gezegenlere olan bakış açınız da değişecek. Siteye ulaşmak için http://www.spacesounds.com/navigator/navigator.html adresini kullanabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.