Son Eklenenler
Search
Fotoğraf makinesi icadı, ilk kim buldu? İlk fotoğraf çekimi ve fotoğraf tarihi

Fotoğraf makinesi icadı, ilk kim buldu? İlk fotoğraf çekimi ve fotoğraf tarihi

1160

Fotoğraf makinesi ilk kim tarafından bulundu, ilk fotoğraf çekimi gibi bilgileri okudukça şaşıracaksınız. Günümüzde gelişmekte olan akıllı telefon teknolojisi ile birlikte her ne kadar pabucu dama atılmış olsa da fotoğraf makinesi hala özel bir yerde bulunuyor. Fotoğraf çekme tutkunları için akıllı telefonlardaki kameralar her zaman için yetersiz kalacak gibi duruyor. Bundan dolayı fotoğraf makinesi günümüzde giderek klasikleşmiş ve nostaljik hale gelmekte olan bir keyfe dönüşse de geçmişe gidildiğinde dünya tarihini şekillendiren icatlardan birisi olarak tarih kitaplarda yerini alıyor.

 

ilk fotoğraf makinesini kim Buldu veya kim icad etti? 

ilk fotoğraf makinesinin tasarımı 1865 tarihinde Johann Zahn tarafından yapıldı. 1865 tarihinde yazmış olduğu bir kitapta günümüzdeki fotoğraf makinesine benzeyen camera obscrua ismi verilen bir çizime yer verdi. Fakat Johann Zahn yapmış olduğu bu çalışmalar sadece bir taslak ve çizimden ibaret kaldı.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-9

Johann Zahn ilk fotoğraf makinesini 1685’de tasarladı

ilk fotoğraf çekimi ne zaman yapıldı?

İlk fotoğraf çekimi Joseph Nicephore Niepce tarafından 1814 yılında gerçekleştirildi. 1826’da Fransız Joseph Nicephore Niepce odasından çektiği doğa fotoğrafı bilinen ilk fotoğraftır.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-7

Joseph Nicephore Niepce odasından çektiği ilk fotoğraftır.

Fotoğraf makinesinin icadı

Tarihe bu şekilde not düşülmüş olsa da ilk fotoğraf makinesi binlerce yıl önce İbni Haytham ismindeki Iraklı bir bilim insanı tarafından gümüş nitratın güneş ışığında kararmasını keşfetmesi ile ortaya konuldu.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-8

1021 de kaleme alınan Optik isimli kitapta fotoğraf makinesine ben çok benzeyen bir cihazın tasarımı yer almaktadır. Aynı şekilde 15. yüzyılda ise Leonardo Da Vinci birçok icada imza attığı gibi karanlık bir odada küçük bir delik ile beraber dünyadaki orijinal görüntülerin kâğıda aks ettirilmesini sağladı.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-13

Leonardo Da Vinci’nin karanlık oda çalışması

Dünyanın ilk fotoğrafı

1795 senesinden sonra Nicephore Niepce fotoğraf makinesi alanında çığır açacak bir adım attı. Attığı bu adım ile 1826 yılında ilk kalıcı fotoğraf görüntüsünü yakalamayı başarmıştı. Bu süreçte kabul edilen ilk fotoğraf makinesi yapılmış oldu.  1829 yılına gelindiğinde ise Louis Daquerre, daquerreotype ismi verilen bir yöntemle birlikte fotoğraf makinesi ile alakalı çalışmalar yaptı ve bunu kitaplaştırdı. Hatta Louis ve Niepce fotoğraf çekme ile alakalı bütün sürecin haklarını Fransız hükümetine sattılar.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-2

kabul edilen ilk fotoğraf makinesi

” Işık yoksa, fotoğraf yoktur ”

Joseph Nicéphore Niépce, (d. 7 Mart 1765 – ö. 5 Temmuz 1833) Fransız mucit. 1826 yılında, tarihteki ilk fotoğrafı çekmiştir. Niepce karakutu kullanarak görüntüyü kurşun-kalay alaşımı özel bir plakaya düşürmüştür. Bu plaka bitümen denilen ışığa duyarlı bir maddeyle kaplıydı. Biraz bulanık olan görüntünün oluşması için 8 saat beklemek gerekiyordu.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi

Adım Adım Modern Fotoğraf Makinesi yapımına Doğru

1841 yılında ise daha teknolojik çalışmalar yapıldı. Henry Fox tablet tuzlu kâğıt ve kalotip icat ederek günümüz fotoğrafçılığına gitmekte olan süreci hızlandırdı. 1856 yılında ise Hamilton Smith tint tiplerini belirleyerek bununla alakalı patent aldı. Fakat bu çalışmadan 5 yıl önce 1851 yılında Frederick Scoff Archer dünyadaki ilk negatifleri geliştirdi. Islak plaka negatifi olarak adlandırdığı çalışma daha sonra 1879 yılında kuru plaka negatifine dönüştürüldü. Bu şekilde günümüzde kullanılmakta olan negatif bir fotoğraf makinesi için de temeli atmış oldu.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-10

Frederick Scoff Archer dünyadaki ilk negatifleri geliştirdi

Elde Taşınabilen İlk Makina Kodak

1888 yılına kadar fotoğraf makinesi ile alakalı yapılan bütün çalışmalarda ebatlar çok büyük tutulmaktaydı. Işığın istenen şekilde negatife dönüştürülebilmesi için büyük makineler üretilmekteydi. Fakat 1888 yılında George Eastman ilk defa elde taşınabilen bir fotoğraf makinesini icat etti. George esman tarafından elde taşınabilen makine Kodak markasıyla üretildi.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-11

Kodak’ın geliştirmiş olduğu elde Taşınabilen İlk Makina Kodak

Böylece giderek yaygınlaşmakta olan klasik fotoğraf makinelerine doğru ciddi bir çalışma başlatıldı. Elde taşınabilen ilk fotoğraf makinesinde fotoğraf çekilince makine fabrikaya gönderiliyor takılacak olan bir jelatin filmle beraber cam değiştiriliyor ve yeniden kullanıcıya iade ediliyordu. Bir yıl sonra George Eastman esnek film rulosunu üretime soktu.

 

İlk insan fotoğrafı

İlk insan fotoğrafı Fransız ressam ve kimyager olan Louis Jacques Mande Daguerre tarafından çekilmiştir. Louis çekmiş olduğu ilk insan fotoğrafı evinin penceresinden çektiği bu fotoğraftır. Sol alt köşede yer alan adam ilk insan fotoğrafının kahramanı durumundadır.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-6

İlk insan fotoğrafı

 

İlk savaş fotoğrafı

İlk savaş fotoğrafı 1847 yılında meydana gelen Meksika ile Amerika arasında meydana gelen savaşta Charles J.Betts tarafından çekildi.

 

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-5

İlk savaş fotoğrafı

 

İlk renkli fotoğraf

İlk renkli fotoğraf İskoç fizikçi olan James Clerk Maxwell tarafından çekilmiştir. Fotoğrafçı James siyah-beyaz çekmiş olduğu fotoğrafı 3 ayrı filtreden geçirerek renkli kareye ulaşmıştır.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-3

İlk renkli fotoğraf

 

Dünyanın ilk fotoğrafı

Dünyanın ilk fotoğrafı ise Apollo 8 tarafından 1968 yılında görüntülenmiştir.

fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi-4

Dünyanın ilk fotoğrafı

 

Kodak K-24 fotoğraf makinesi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan Kodak K-24 fotoğraf makinesi.

Fotoğraf makinesi icadı, ilk kim buldu? İlk fotoğraf çekimi ve fotoğraf tarihi-14

 

Eğer gezmeyi ve dolaşmayı seviyorsanız Türkiye’de Mutlaka Gezilmesi Ve Görülmesi Gereken 1001 Yer başlıklı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Reviews

  • 9
  • 8
  • 9
  • 9
  • 10
  • 9

    Score

User Rating: 4.6 ( 4 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.