Son Eklenenler
Search
Tardigrad

En dayanıklı canlı olan Tardigrad’ın inanılmaz özellikleri

30

Dünyanın en dayanıklı canlısı olarak bilinen Tardigrad dondurucu soğuğa, kaynatılmaya ev daha da önemlisi radyasyona karşı dayanıklı olmasıyla bilinmekte. Mikroskobik bir canlı olan Tardigrad’ın inanılmaz özellikleri bu kadarla sınırlı değil. Suyun olduğu her yerde yaşayabilen bu canlı “Su Ayısı”, “Deniz Ayısı” ve “Yosun Hayvancığı” isimleriyle de bilinmekte.

Tardigrad’ın inanılmaz özellikleri arasında okyanusun 8 kilometre dibinde, kutuplarda ve radyoaktif sızıntı görülen her yerde yaşaması gibi özellikler var. Elbette bu canlılar sadece bu noktalarda yaşamıyorlar tam tersine bizimle birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Hatta gece yattığımız yatağın içinde dahi olduklarını söylemek mümkün. 1 milimetreden daha ufak bir boyutta olan bu canlının kafası, pençeli bacakları ve mat bir bedeni vardır. Bu mat beden bir sosisin yüzeyi gibidir.

Tardigrad Yosunlarla Beslenebiliyor

Tardigrad Yosunlarla Beslenebiliyor

800 Farklı Tür

Tardigrad’ın yapılan araştırmalar sonucundan 800 farklı türünün olduğu belirlenmiştir. Bu türlerin tamamına yakını birbirleri ile ortak özellikler göstermektedirler. Bu ortak noktalardan en önemlisi ise hepsinin tamamen dayanıklı olmalarıdır. Bununla birlikte bu canlının henüz bilinmeyen türlerinin de olduğu düşünülmekte. Bu hayvanlar bitki ve yosunlarla beslenmelerine rağmen zaman zaman et ile beslenenler de görülmüştür. Etobur olanlar genellikle solucan ve diğer küçük canlılarla beslenirler. Bir kene gibi bu hayvanlara yapışarak emerler.

Büyütülmüş Bir Maket

Büyütülmüş Bir Maket

Tardigrad’ın inanılmaz özellikleri arasında uzun süre hiçbir şey yemeden yaşamaları da gelmekte. Yarım litre suyun içinde yüz bin dolayında bu canlıdan olduğu incelemeler sonucunda ulaşılan bir durumdur. Bu canlının pek çok türü sadece dişilerden meydana gelmektedir. Çok yavaş hareket ettikleri için çoğu zaman rüzgâr ya da dalga gibi doğal olaylar sayesinde bir yerden başka bir yere hareket ederler. Bu canlı kendi kendini dölleme özelliğine sahip olan ender canlılar arasındadır.

Bermuda Şeytan Üçgenin’nde kaybolan filo ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.