Son Eklenenler
Search
Yeldeğirmeni

Daha önce hiç duymadığınız tarihi değiştiren müslümanların icatları

73

Müslümanlar özellikle Hristiyanların kendi aralarındaki savaşlarla uğraştığı dönemlerde dünya tarihi açısından oldukça önemli icatlar yaptılar. Bazıları tamamen gereklilikten ortaya çıkmış bazıları ise meraklı kaşiflerin gözlemleri neticesinde hayat bulmuştur. Müslümanların icatları günümüzde dahi pek çok alanda kullanılmakta.

Kahve

Kahve

Kahve

Pek çok insanın bildiğinin aksine kahvenin ana vatanı Güney Amerika değil Afrika’dır. Halid adındaki çoban bir gün koyunların yere dökülmüş siyah bir şey yediğini görür. Bu bitkiyi evine götürüp kaynatır ve içer.

Satranç

Satranç

Satranç

Uzak doğudan yayıldığı kanısı hâkim olan satranç ilk defa İran’da oynandı. Emeviler sayesinde 10. Yüzyılda İspanya’ya giden satranç Müslümanların icatları arasında.

Sabun

Sabun

Sabun

Güzel kokusu sebebiyle sabun Araplar arasında bir gereklilik olmuştur. Özellikle sıcak havada terleyenler için bir çıkış noktasıdır. Aynı zamanda ilk şampuan da Araplar tarafından bulunmuştur. Şampuan İngiltere’ye 1759 tarihinde gelmiştir.

Elbise

Elbise

Elbise

Elbise kumaşı ve astarın içine dolgu malzemesi koyma fikri de Müslümanların icatları arasındadır. Bu saye de soğuk havalarda daha dayanıklı elbiseler üretilmeye başlanmıştır.

Yel Değirmeni

Yeldeğirmeni

Yeldeğirmeni

Hollanda ile özdeşleşmiş olan yel değirmenleri ilk olarak İran’da kullanılmıştır. Avrupa’ya gitmesi ise icadından 500 yıl sonradır.

Dolmakalem

Dolmakalem

Dolmakalem

Mısır Sultanının elleri sürekli mürekkep oluyordu ve bu yüzden mürekkep bulaştırmayan bir kalem istedi. 953 yılında ilk dolmakalem Mısır’da bulundu.

Halı

Halı

Halı

Halı dokuması Müslümanların icatları arasında önemli bir yerde. Avrupalılar halı dokumayı Müslümanlardan öğrendi.

Barut

Barut

Barut

Haçlı seferlerinde Hristiyan ordularına karşı ilk defa Araplar tarafından barut kullanıldı. Bu sayede savaşların kazanılmasına yardımcı oldu.

Çek

Çek

Çek

Günümüzde kullanılan banka çekleri ilk defa Araplarda kullanılmaya başlandı. Sak adı verilen bu kağıtlar para yerine geçiyordu.

Kubbe ve Kemer

Kemer

Kemer

Tamamen İslam mimarisinin ürünü olan kubbe ve kemerler Avrupa’ya İslam bilginleri tarafından öğretildi.

İnsanlardan gizlenmiş icatları konu alan yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.