Son Eklenenler
Search
Challenger Ekibi

Challenger faciası ve 30 yıl sonra ortaya çıkan astronotlar

53

Amerika’nın uzay çalışmalarının hız kazandığı bir dönemde uzaya gönderilen uzay mekiklerinin de ardı arkası kesilmiyordu. Bu hızlı çalışmanın arasında Ocak 1986 tarihinde Challenger uzay mekiğinin fırlatılma günü gelmişti. Ancak böyle bir gün için Ocak ayının soğuk bir günün seçilmiş olmasının da yanlış olduğu konuşulmaktaydı. Challenger faciası o tarihten beri insanlar için pek çok bilinmeyeni bulunan bir kaza.

Challenger Patlama

Challenger Patlama

Challenger Faciası Nasıl Yaşandı?

Kalkıştan 74 saniye sonra tanklardan sızan yakıt alev alarak yükselmekte olan mekiğin bir anda patlamasına sebep oldu. Bu durum karşısında canlı yayını televizyonları karşısından izleyen herkes şoke olmuştu. Patlama anından sonra geçen 2 dakikalık süre içinde astronotların hala hayatta oldukları düşünülmektedir. Mekikte bulunan 7 mürettebatın tamamı hayatını kaybetmiştir. Bu olaydan sonra Amerika’nın her yerinde kazada hayatlarını kaybeden insanların heykelleri dikilmiş, hayat hikayeleri anlatılmaya başlanmıştır. Tüm dünya astronotların bu şekilde şanssız bir biçimde hayatlarını kaybetmeleri karşısında taziyelerini belirtmişlerdir.

Mike Smith

Mike Smith

30 Yıl Sonra Ortaya Çıktılar

Ancak her şey 30 yıl sonra birkaç araştırmacının dikkati sayesinde ortaya çıktı. Challenger faciası sırasında hayatlarını kaybettikleri söylenen tüm isimler birer birer ortaya çıkmaya başladılar. Üstelik olayı daha da enteresan yapan bu kişilerim isimlerini bile değiştirme gereği duymadan yüksek mevkilerde görevde olmalarıydı.

Onizuka

Onizuka

Ekibin başı olan Mike J. Smith Amerika’da bir üniversitede profesör olarak ortaya çıktı. Kendisine yöneltilen iddialar karşısında ise susmayı tercih etmiştir. Ekipte yer alan Dick Scobee ise bugün Amerika’nın büyük şirketlerinden bir tanesinde CEO olarak görev yapmakta. O da ismini değiştirme gereği dahi duymamış. Ekipte bulunan Japon asıllı Ellison Onizuka ise kendisine yöneltilen sorular karşısında Challenger faciası hakkında kendisinin o kişi olmadığını, kazada ölen kişinin ikiz kardeşi olduğunu söylemekte.

Richard Scobee

Richard Scobee

Uzaya gönderilen hayvanlar hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.