Son Eklenenler
Search
Ölümün gizemi çözüldü!

Ölümün gizemi çözüldü!

663

Ölümün gizemi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan meseledir. Ancak gizemli olan ölümün sırlarının çözülmesi günümüzde oldukça yaklaşılmış olan bir bilimsel duruma dönüştü. Bilim insanları sürekli olarak ölümün gizemlerini araştırıyor.

Ölümün gizemi çözülmeye devam ediliyor

Yapılan son çalışmalarla birlikte ölüm ile ilgili gizemlere biraz daha yaklaşıldı. Ölümün gizemleri hücresel düzeyde çözülmeye başlandı. Yapılan araştırmada bilim insanları ölümün bir anda gerçekleşmediğini tam tersine zaman içerisinde yayılan bir süreçte ortaya çıktığını kanıtladı. Buna göre ölümün literatürdeki karşılığı nefes alıp vermenin son bulması ve kalp atışlarının durmasıdır.
Ancak bilim insanları yapılan çalışmada ölüm esnasından sonra da vücuttaki hücrelerin kendi ölüm süreçlerinin devam ettiğini ve böylece ölümün ilerleyen bir sürece yayıldığını keşfettiler.

Ölümün gizemi çözüldü!

Hastalar Hayata Döndürülebilir Mi?

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde düzenlenen Bilimler Akademisi’nde hastaların tekrar hayata döndürülmesi ile ilgili bir konferansta birçok bilim adamı söz aldı. The New York eyalet Üniversitesi’nde yer alan tıp fakültesinde görev yapan Dr Sam Parnia “ Kişi nefes almadığında ve kalbi durduğunda ölü kabul ediliyor. Geçmişte bu çaresiz bir durumdu. Ancak günümüzde canlandırma anlamında birçok gelişme yaşanıyor. Kalp durduktan saatler sonra bile tekrar kişi yaşama döndürülebiliyor.” dedi. Panya yapmış olduğu açıklamada kalp ve solunumun durmasına rağmen hücredeki ölüm sürecinin devam ettiğini, saatlerce hücrelerin ölüm sürecine maruz kaldığını belirtti. Bundan dolayı bu süreç içerisinde hastaların geri getirilmesi mümkün olduğunu da kaydetti.

Ölümün gizemi çözüldü!

Hücreler Hemen Ölmüyor

Kolombiya Üniversitesi’nden Nöroloji Bölümü görevlisi Dr Stefan Mayer “Geçmişte kalp durduğunda ölüm dediğimiz olayın gerçekleştiğini inanılırken günümüzde kalp dursa da hücrelerin hala hayatiyetini sürdürdüğünü biliyoruz. Bundan dolayı kalp durmuş bile olsa beyinsel aktiviteler ve hücrelerdeki hayatiyet sürüyor.” Dedi. Pensilvanya Üniversitesi’nde Doktor Lance Becker ise
“Hücrelere solunum ve kalp durunca oksijen gitmediğinden dolayı beyine bir işaret gönderilir. Beyne gönderilen bu işaretin “bekleyin” şeklinde değiştirme olanağı artık var.” şeklinde ilginç bir ifade kullandı. Becker beyni ve kalbi çalışmayıp ölen saatler sonra geri dönüp beyin hasarı olmadan hayatına devam eden birçok kişi bulunduğunu söyledi. Burada ise anahtar konu vücut ısısının son
derece düşük seviyelerde tutulmasıdır, şeklinde açıklama yaptı.

Reviews

  • 9
  • 9
  • 8
  • 9
  • 8
  • 8.6

    Score

User Rating: 0 ( 0 Votes )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.