Son Eklenenler
Search
Yaşayan En Büyük Köpek Türleri

Yaşayan En Büyük Köpek Türleri

165

Bir köpek ne kadar büyük olabilir ki? En azından bir at kadar büyük olamaz. Tabi ki bir at kadar büyük köpek olmaz. Ancak gördüğünüzde sizi dehşete düşürecek kadar büyük köpek türleri mevcut. Bu türlerinden bir tanesi de ülkemize özgü bir tür olan Kangal Köpeği. Dünyanın farklı yerlerine özgü çok farklı türlerde köpekler mevcut. İşte yaşayan en büyük köpek türleri arasında öne çıkanlar.

Sivas Kangal

Sivas’ın Kangal ilçesinde yetişen bu tür dünyanın yaşayan en büyük köpek türleri arasında gelmekte. Erkeklerinin sırt yüksekliği 1 buçuk metreye kadar çıkar. Kangal köpeğinin en büyük özelliği koruyucu olmalarıdır. Bu sebepten dolayı çok kolay sahiplendikleri için koyun sürülerini kurtlardan korumak için eğitirler. Aslında bunun için pek eğitime ihtiyaç duymazlar. Çünkü koruyucu olmaları zaten bu şekilde yetişmelerine sebep olur.  Son zamanlarda yurt dışında da kırma Kangal köpekleri yetiştirilse de yetiştirilme iklimleri bu köpeklerin Sivas’ta yetiştirilenler kadar dayanıklı olmadıklarını kanıtlamıştır.

Napoliten Mastiff

Yaşayan en büyük köpek türleri arasında yer alan Napoliten Mastiff köpekleri aynı zamanda dünyanın en vahşi köpekleri arasındadır. Bu yüzden doğum anından itibaren eğitilmeleri gerekir. Kendi başına bırakılan bu köpek türü ileride insanlara zarar verebilecek kadar vahşi bir köpek olur.

Saint Bernard

Görüntü olarak en çok aşina olunan köpeklerden bir tanesi de Saint Bernard cinsi köpeklerdir. Daha çok arama kurtarma görevlerinde kullanılan bu köpekler en çok ufak çocuklarla iyi geçinirler. Bilinenin aksine iyi bir bekçi köpeği değildir. Özellikle insanların zor durumlarında onlara yardım etmek yerine kendini düşünecek kadar da bencil bir köpektir.

İrlanda Kurt

İrlanda’ya özgü olan bu kurt köpeği kurtarma köpeği olarak kullanılır. Boyları bir Sivas Kangal köpeği kadar büyür ancak onlar kadar gözü kara ve sahiplenme duygusu gelişmemiştir. Sadece eğitildiği için kurtarma işlerinde kullanılır. Öyle ki kurtarma operasyonlarında sadece insanların yerlerini belirler ve gerisine karışmaz.

Newfoundland

İyi bir yüzücü olan ve yaşayan en büyük köpek türleri arasında olan bu köpekler iyi yüzücü olmalarını patilerinin perdeli olmasına borçlular. Bu yüzden daha çok deniz kurtarma operasyonlarında kullanılırlar. Özellikle çocuklara karşı ekstra bir korumaya sahiptirler.

Tabi bir de Japonların geliştirdiği robot köpek türleri var. Bu konuyla ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.