Son Eklenenler
Search
Focke-Wulf FW-190

Varlığını çok az kişinin bildiği Kayseri’ye gömülen Alman savaş uçakları

66

Kayseri ve Alman savaş uçakları birbirine oldukça tezat iki olgu. Alman uçaklarının Kayseri’de ne işi olabilir? Türk hava Kuvvetleri Alman uçaklarını kullandı mı? Bunun gibi pek çok soru insanların akıllarına geliyor. Ancak bu uçakların varlığı ve Kayseri’ye gömüldükleri doğru.

Almanların En Önemli Uçağı

Almanların En Önemli Uçağı

Alman Savaş Uçakları Neden Gömüldü?

İkinci Dünya Savaşı devam ederken Almanlar gerçek anlamda üretim konusunda sıkıntıya düşmüşlerdi. Demir ve krom ihtiyaçları artmıştı. 1941 yılında Almanya ile imzaladığımız bir anlaşma ile Almanya bize 72 adet Focke-Wulf FW-190 model savaş uçağı verecek biz de karşılığında demir ve krom verecektik. 1943 yılında bu 72 adet FW-190 savaş uçağı Türk Hava Kuvvetleri envanterine girdi ve 1947 yılına kadar kullanıldı. Bu uçaklar İkinci Dünya Savaşı’nın katilleri olarak adlandırılmaktaydı. Türk pilotlar da bu uçakları kullanmaktan keyif alıyorlardı. Ancak 1947 yılının sonlarına doğru uçakların kullanılması bir anda durduruldu.

Türk Hava Kuvvetleri Boyaması (Temsili)

Türk Hava Kuvvetleri Boyaması (Temsili)

Alman savaş uçakları bir anda hizmetten çekildi. Bunun arkasında ise Amerika bulunuyordu. Amerika 1947 yılının sonlarından itibaren savaş yorgunu ülkelere Marshall Yardımları adı altında askeri araçlar hibe etmeye başladı. Bunu yaparken de asıl amacı güçlenen komünist ülkelere karşı diğer ülkelerin mesafeli durmasını istemesiydi. Yardım yaptığı ülkelerin onlardan herhangi bir askeri yardım almalarını istemeyen Amerika pek çok Avrupa ülkesi gibi Türkiye’ye savaş uçakları ve denizaltılar hibe etmeye başladı. Ancak bunu yaparken de Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 72 adet FW-190 savaş uçağının kullanılmamasını istedi. Dönemin yetkilileri ise çareyi bu uçakların Kayseri Hava Bakım İkmal sınırları içerisinde bulunan bir yere gömülmesinde buldular. Gömülen bu Alman savaş uçakları günümüzde hala aynı yerde toprağın altında durmaya devam ediyorlar.

Dünyanın en büyük uçakları konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.