Son Eklenenler
Search
Türkiye'de Kurulan İlk Banka

Ülkemizde Kurulan İlk Banka!

102

Eminönünden geçerken gördüğümüz Ziraat Bankasını çoğu kişi ilk banka olarak düşünse de bu konuda yanılmaktayız. Bir çok kişinin tarihi yer, tarihi bina ve tarihi şeylere önem verdiği için araştırdığı diğer bir durumsa Türkiye üzerinde kurulan ilk banka, ilk bankanın tarihi binası. Bundan dolayı bugün sizleri tarihte geriye götürerek ülkemizde kurulmuş olan ilk bankanın nasıl kurulduğunu, ilk binasını ve bu binanın adresini paylaşacağım. Şuan benim gibi çılgın birisi bile daha uğrayamamış olsa da umuyorum bankanın bulunduğu şehirde oturan biri bu tarihi binayı da görür, genel kültürüne ekleme yapar.

Kurulan İlk Banka

Kurulan İlk Banka

Türkiye’de Kurulan İlk Banka: İş Bankası!

Devlet olarak kuruluş tarihimizden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı olan M.K. Atatürk tarafından İzmir iktisat kongresinde açıklanan emir neticesinde 26 Ağustos 1924 tarihinde Türkiye İş Bankası faaliyetlerine başlamıştır. Kuruculuğunu Mustafa Kemal Atatürk ve Celal Bayarın üstlendiği TİB 1 milyon TL, 2 şube ve memur ile bu bankacılık sektörüne girmiştir. Bu 1 milyon TL’lik başlangıcın 250 bin TL kadar değeriniyse Atatürk kendisi karşılamıştı. Bununla beraber Atatürk ölümsüzlüğe ulaştığında, yani 10 kasım 1938 yılında üzerinde bulunan Türkiye İş Bankası hisseleri CHP’ye devir edilmiştir. Bu hisseler üzerinden gelecek olan geliriyse TDK(Türk Dil Kurumu) ve TTK(Türk Tarih Kurumu)’ya hibe etmiştir.

Bu banka ile birlikte ülkemize ilk defa kumbara, çek, atm, yatırım fonu, yatırım hesapları gibi ekonomik katkısı büyük olan işlemler gelmiştir.

Kurulan İlk Banka Olan İş Bankasının Yeri ve Açılış Günü!

Bu başlığı kendi dilimle yazmanın bir saygısızlık olacağı kanaatinde olduğum için burada alıntı yapmakta fayda var. İş Bankasının tarihçesine baktığımızda anlatılanlara göre açılışına Ankara’da 150 kişi katılım sağlamıştı. Bu kişi sayısı kadar bir salon olmadığı için davetliler parti parti alınmıştı. İşte İş Bankasının kendi dilinden tozlu raflardan çıkan tarihi;

9 Eylül 1924 günü, İstasyon Caddesi üzerindeki ilk binasında düzenlenen bir törenle Bankamızın açılışı yapıldı. Açılış törenine devlet erkânı, hükümet üyeleri, mebuslar, kordiplomatik ve Ankara eşraf ve tüccarı davetliydi. Davetli sayısı 150’yi bulduğundan, bu kadar kişiyi alacak salon bulunamamış, davetliler gruplar halinde ağırlanmıştı. Törende limonata ve pasta dağıtılmış, bu açılış için toplam 120 lira masraf yapılmıştı!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.