Son Eklenenler
Search
Sülün Osman

Sülün osman kimdir? Nereli? Türkiye’nin En Büyük Dolandırıcısının hikayeleri

97

Sülün Osman kimdir? Ülkemizde dolandırıcılık denildiğinde insanların akıllarına belli başlı kişiler gelmekte. Özellikle son 20 yıldır dolandırıcılık yaygın bir meslek haline geldiyse de ülkemizde çok önceleri de bu işten gerçek anlamda servet kazanan kişiler oldu. Bu kişilerden bir tanesi de Sülün Osman adıyla bilinmekte.

Sülün Osman kimdir?

Osman Ziya Sülün 1923 yılında İstanbul’da doğdu. Sülün Osman’ın diğer insanlardan farkı gelişmiş ikna kabiliyetiydi. Kendisi de bu kabiliyetin farkında olduğu için bu özelliğini para kazanmak için kullanamaya başladı. İnsanları dolandırmak için uyguladığı taktikler ilk başta oldukça anlamsız geliyordu. Ama ikna etme yeteneği ile insanları çok çabuk ağına düşürebiliyordu. Osman pek çok dolandırıcılık yaptı. Bu sayede filmlere dahi konu oldu.

Katıldığı Bir Partide Kadınları da Dolandırdı

Katıldığı Bir Partide Kadınları da Dolandırdı

Dolandırıcılar Kralı

Birkaç arkadaşıyla birlikte Dolmabahçe Sarayı önünde bekleyen Sülün Osman oradan geçen insanların da meraklı bakışlarına maruz kalır. Bu aslında onun da tam istediği şeydir. Orada ne olduğunu merak eden insanların da toplanmasıyla birlikte Osman kendi arkadaşlarına kollarındaki saatleri doğru bir şekilde ayarlamaları için talimatlar vermeye başlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir başka deyişler arkadaşlarına kol saatlerini kendi direktifleriyle ayarlatır. Sonrasında ise arkadaşlarından para alırmış. Bir süre sonra insanlar oradan geçerken Osman’ın yanına gidip onun direktifleriyle kendi saatlerini ayarlamaya başlamışlar. Osman bu işten doğal olarak güzel bir para kazanmış.

Galata Köprüsünü Satarken Yakalandı

Galata Köprüsünü Satarken Yakalandı

Sülün Osman 40 Dakikada Beyazıt Kulesini Sattı

İlerleyen zamanlarda asıl ses getireceği dolandırıcılıklara başlar. Galata Köprüsü, Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü, Beyazıt Kulesi hatta İstiklal Caddesinde bulunan tramvayların sahibi olduğunu söyleyerek bunları başka insanlara çok yüksek paralar karşılığında satar. En önemli dolandırıcılıkları arasında sadece 40 dakika süren bir tramvay yolculuğu sırasında tanıştığı bir adama tramvayın camından görünen Beyazıt Kulesi’ni satması olmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaptığı dolandırıcılıkların sayısı hiçbir zaman tam olarak bilinememiştir. En sonunda yakalanır ve hakim karşında çıkar. Burada hakime söylediği söz aslında ülkenin önemli bir gerçeğini de ortaya koymaktadır. “Kusura bakma hakim bey. Memlekette Galata Kulesi’ni satın alacak eşekler olduğu sürece ben bu kuleyi satarım.” Hapse girdikten sonra “Alın Teriyle Yaşamak” adlı bir de kitap yazmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son zamanlarda ülkemizde kullanılan dolandırıcılık yöntemleri ile ilgili yazdığımıza yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.