Son Eklenenler
Search
Sıcak kar

Sıcak kar var mı? Sıcak kar neden yağar?

33

İlk bakışta bir efsane ve insanların uydurduğu bir olaymış gibi kulağa gelen sıcak kar yağması dünya üzerinde gerçekten de zaman zaman görülen bir olay. Bundan 150-200 yıl öncesine kadar bu doğa olayına bir anlam verilememiş fakat bilimin ilerlemesiyle birlikte bunun nedenleri de ortaya çıkmıştır.

Sıcak Kar Nedir?

Tüm dünya üzerinde aynı anda sıcak kar yağması görülmez. Bu karın yağdığı yer günümüzde önceden tespit edilebilmekte ancak bu olayın sıklığı neredeyse iki yüz yılda bir defa olacak şekilde olduğu için bunun tespiti de çok fazla önem taşımıyor. Her 144 yılda bir Satürn, Uranüs ve Venüs aynı hizaya gelmekteler. Bu durum son olarak 1886 yılında meydana geldi. Bu üç gezegenin aynı hizaya gelmesi o zaman için bugün Moritanya sınırlarına denk gelmişti. Bu bölgede yaşayan yuta yerlilerinden pek çoğu gökten yağan bu sıcak kar yüzünden hayatlarını kaybetmiş bazılarında ise ciddi yanıkla oluşmuştur.

Sıcak Kar Alev Topları Şeklinde Yağıyor

Sıcak Kar Alev Topları Şeklinde Yağıyor

1722 yılında görülen sıcak kar olayında ise Meksika Körfezi’nin ortasında seyreden iki yelkenli bir anda alevler içinde kalmıştır. Sıcak bir kar fırtınası için şanslı yer 1722 yılında tam burasıdır. 1444 yılında ise Moğol ordusu bu sıcak kar yağışının tam ortasında kalmıştır.

Bazı Yangınlarda Sıcak Kar Şüphesi Olmakta

Bazı Yangınlarda sıcak olan cisimlerin yağması şüphesi bulunuyor

Bu olayı tarihte resmeden ve kaleme alan pek çok yazar ve şair bulunmakta. Alman ressam Albrecht Altdorfer bu konu ile ilgili olarak bir resim çizmiştir. Ancak çizdiği resim gerçekten de sıcak kar yağışını bilmeden çizdiği bir resimdir. Resimde Tuna Nehri üzerindeki kara bulutların biraz sonra alev topları şeklindeki kar yağışına sebep olacağı anlatılmaktadır. Aynı resimde bu kar yağışından kaçan kırmızılı bir de kadın görülmektedir.

11 Eylül Saldırıları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.