Son Eklenenler
Search
Şemsi Tebrizi

Şemsi tebrizi kimdir? şemsi tebrizi sözleri ve şiirleri

87

Şemsi tebrizi küçük yaştan itibaren insanların dikkatini çekmeye başlayan 12. yüzyılın büyük mutasavvıflarından biridir. Bunun sebebi ise yaptığı garip hareketlerdir. Pek çok kişi deli olduğunu düşündüğü için ona “Uçan Şems” adını takmışlardır. Bu garip hareketleri aynı zamanda onun insanların sevgisini kolayca kazanmasına da yardımcı olmuştur. Bu sebepten dolayı dönemin sultanları ve devlet büyüklerinin huzuruna çok rahat bir şekilde çıkmaktadır.

Tebrizi ve Mevlana

Tebrizi ve Mevlana

Şemsi tebrizi ile Mevlâna’nın Tanışması

Şemsi Tebrizi kendinin de nedenini bilmediği bir şekilde Konya’ya gelir. Bu durumun manevi bir işaretle olduğunu söylemiştir. Buraya geldiğinde ilk sorduğu kişi de Mevlâna olmuştur. Mevlana’yı yol üzerinde bekleyip, geldiğini görünce atının ayaklarına kapanmıştır. O noktada Mevlana’ya sorduğu bir soru Mevlâna ile Tebrizi’nin münasebetlerinin de başlangıcı olmuştur. Tebrizi, Mevlana’ya da oldukça ilginç bir kişilik olarak gelmiştir. Kısa bir süre içerisinde Mevlâna Tebrizi’ye evini ve kitaplarını açar. Bir süre sonra Mevlâna tüm hayatından vazgeçer ve sürekli olarak Tebrizi ile vakit geçirmeye başlar. Bu durum Mevlana’nın çevresindekileri rahatsız eder bir hale gelmiştir. Bu yüzden çevresindeki insanlar Tebrizi’yi uyarmaya ve tehdit etmeye başlarlar. Bu yüzden Tebrizi bir süre ortalıktan kaybolur.

Konya'da Bulunan Şemsi Tebrizi Türbesi

Konya’da Bulunan Şemsi Tebrizi Türbesi

Şemsi Tebrizi Sürekli Rahatsız Edilir

Tebrizi’nin aniden ortadan kaybolması Mevlana’yı çok zor bir duruma düşürür. Her şey Mevlâna için kötü gitmeye başlamıştır. Mevlana’nın çocukları bu durumun farkına varırlar ve Tebrizi’yi bulmak için Tebriz’e giderler. Özür dileyerek, babasının durumundan bahsederler ve kendisinin geri dönmesini isterler. Bunun üzerine Şemsi Tebrizi geri döner. Bir süre daha Mevlâna ile birlikte çalışırlar ancak tehditler yeniden başlar. Bu gelişmelerden sonra da bir daha geri dönmemek üzere Konya’dan ayrılır. Önce Şam’a sonra Tebriz’e gittiği ve burada vefat ettiği rivayet edilir.

Konya’da bulunan Tebrizi Camii ilginç yapısıyla da insanların dikkatini toplamayı başarıyor. Dünyanın ilginç camileri hakkında yazdığımız yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.