Son Eklenenler
Search
Efsane Dünya Haritası

Piri reis’in dünya haritası ve açıklanamayan sırları

58

Ünlü Türk denizcisi ve aynı zamanda bir coğrafya uzmanı olan Piri Reis’in dünya haritası günümüzde esrarını korumaya devam ediyor. Haritayı esrarengiz yapan pek çok konu mevcut. Haritanın doğruluğu tüm dünya tarafından da hayret verici bir şekilde karşılanıyor. Peki Piri Reis’in çizdiği bu haritanın bu kadar esrarengiz olmasının sebepleri neler?

Piri Reis Canlandırması

Piri Reis Canlandırması

Çağının Ötesinde Bir Harita

Piri Reis’in dünya haritası 1513 yılında çizildi. Bizzat Piri Reis’in çizdiği bu haritada inanılmaz bilgiler mevcut. 1929 yılında bulunan bu harita incelendiğinde insanları dehşete düşürdü. Harita üzerinde Afrika, Amerika ve Güney Kutbu açıkça görülmekteydi. Oysaki Güney Kutbu 1818 yılında keşfedilmiştir. Yani Piri Reis’in dünya haritası çizildikten neredeyse 300 yıl sonra. Bundan daha önemlisi ise bu haritanın Güney Kutbu’nun buzullarla kaplı olan bölgelerinin kıyı şeritlerini dahi göstermesi. Bu hatların bu kadar muntazam şekilde çizilebilmesi ancak buraya gidip yakından incelemekle mümkün görülen bir şey.

Haritanın Bulunan Parçası

Haritanın Bulunan Parçası

Uzmanlar haritanın bulunan kısmının sadece 3’de 1’lik kısmı olduğunu söylemekteler. Yani bulunan kısımda yer alan verilerden çok daha fazlası haritanın bulunamayan parçaları üzerinde yer almakta. Bu parçaların bulunması dünya tarihi açısında da oldukça önemli bilgilere sahip olunması anlamına gelmekte.

Harita Hakkında Konuşulan Efsaneler

Bazı bilim adamları o yıllarda kıtaların birbirlerine çok daha yakın olmalarından dolayı Piri Reis’in buralara kolaylıkla ulaştığını ve bu haritayı çizdiğini söylemekteler. Güney Kutbu’nun da ekvatora daha yakın olması buzulların tam anlamıyla bu kıyıları kapatmadan haritanın çizildiğini göstermekte.

Günümüz Haritası İle Karşılaştırması

Günümüz Haritası İle Karşılaştırması

Piri Reis’in dünya haritası çizilmesi sırasında uzaylılardan yardım aldığı da konuşulan bir diğer efsane. Çünkü Amerika kıtasına hiç gitmemiş birinin Amerika kıtasını neredeyse sıfır hata ile çizebilmesinin en mantıklı açıklamalarından bir tanesi de bu. Hatta bazı kaynaklar haritanın tamamen uzaydan çekilmiş bir dünya fotoğrafına bakılarak çizildiğini yazmakta.

Dünya haritası ile ilgili yanlış öğretilenler hakkındaki bir videoyu buradan izleyebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.