Son Eklenenler
Search
Mutlaka Gidilmesi Gereken Dünyanın En Soğuk 5 Yeri

Mutlaka Gidilmesi Gereken Dünyanın En Soğuk 5 Yeri

137

İnsanlar genellikle gittikleri yerlerden bahsederlerken o yerin havasından da bahsederler. Kimileri çok sıcak olduğundan bahseder kimileri ise daha önce hiçbir yerde böyle bir soğuk görmediğinden. Eğer soğuk havaya ilgi duyuyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz mutlaka gidilmesi gereken dünyanın en soğuk 5 yeri arasından bir ya da birkaçına uğramalısınız. Buralara gittiğinizde gerçek anlamda soğuk kelimesini daha iyi anlayacaksınız.

Alaska

Balıkçılıkla geçimini sağlayan Alaska halkı aynı zamanda soğukla nasıl baş edileceğini de bilen bir halk. Mutlaka gidilmesi gereken dünyanın en soğuk 5 yeri arasında bulunan Alaska’da kış aylarında hava sıcaklığı -30 dereye kadar iniyor. Alaska, Rusya ile Amerika arasında bir köprü durumunda.

İzlanda

400 Bin nüfuslu İzlanda’da halk soğuk ile yaşamayı çoktan öğrenmiş durumda. Öyle ki adanın yerlileri için normal gelen hava sıcaklığı buraya gelen turistler tarafından ölümcül bir soğuk olarak nitelendirilmekte.

Kanada

Kış mevsimini en uzun yaşayan ülkelerden bir tanesi olan Kanada’da hava sıcaklığı kış aylarında -20 dereceye kadar iniyor. Ancak kış mevsiminin bir türlü bitmemesi insanların bu durumdan çok fazla şikâyet etmesine sebep olmakta. Kanadalılar burada sadece iki mevsim yaşandığını söylemekteler. Bunlar kış ve kış olmayanlar. Çünkü burada kış mevsiminin dışında kalan mevsimlerin tam anlamıyla yaşandığı söylenemez.

Rusya

Mutlaka gidilmesi gereken dünyanın en soğuk 5 yeri arasında bulunan bir diğer ülke ise Rusya. Özellikle Kuzey’de kalan Sibirya bölgesinde hava sıcaklığı kış aylarında -40 derecelere kadar düşmekte. Bu bölgelerde yaz aylarındaki sıcaklık ise 15 derecenin üzerine çıkmıyor.

Grönland

Gerçek anlamda soğuğu yaşamak isteyenlerin gitmeleri gereken en önemli yerlerden bir tanesi de Grönland. Kelime anlamı olarak Yeşil Ada anlamına gelen Grönland sadece karların eridiği 3-4 ay boyunca ortaya çıkıyor. Burada 6 ay gece 6 ay gündüz yaşanırken hava sıcaklığı -40 dolaylarına inmekte. Gece ve soğuğun aynı anda yaşandığı dönemlerde hayat buranın yerlileri olmayanlar için bir eziyete dönüşüyor.

Eğer gezmeyi seviyorsanız Dünya Üzerindeki Girilmesi Yasak Bölgeler hakkındaki yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.