Son Eklenenler
Search
Moskova yeraltı tünelleri ve inanılmaz hikayesi

Moskova yeraltı tünelleri ve inanılmaz hikayesi

55

Moskova'da yaşayan pek çok insan bu şehirde yaşamalarına rağmen ayaklarının altında bir başka devasa şehrin olduğundan haberdar dahi değiller. Tarihi Moskova yeraltı tünelleri yıllardan beri çok gizli bir şekilde korunmakta ve bu tünellere girişler ve çıkışlar kontrol altında bulunmakta. Ancak zaman zaman görevlilerden kurtulup bu tünellere hayatı pahasına inen insanlar da yok değil. Moskova yeraltı tünelleri Günümüzde en sıkı şekilde kullanan yerlerin başında geliyor.

Işıklandırmalar

Işıklandırmalar

Moskova Yeraltı Tünelleri Stalin’in Emri İle Başladı

Savaş sırasında Stalin’in emri üzerine yapılmaya başlanan Moskova yeraltı tünelleri sayesinde şehrin bir yerinden başka bir yerine askerlerin kolayca ulaşması sağlanacaktı. Ancak bu proje her geçen gün daha da büyüdü ve bu tüneller akıl almaz bir şekilde bir labirente dönüştü. Günümüzde bu tüneller ile ilgili çok fazla bilinmeyen mevcut. Bazı kişiler tünelin sadece Moskova ile sınırlı değil, Moskova ile Finlandiya arasında bir gizli geçit görevi gördüğünü söylemekteler. Bu durum, aralarında bu kadar mesafe olan iki yer için imkânsız gibi görünse de bu tünellerin son derece sıkı bir şekilde korunması konunun ortaya çıkmasını da engelliyor.

Tüneller Özenle Yapılmış

Tüneller Özenle Yapılmış

Metro İstasyonları İle Tüneller Çakışıyor

Günümüzde tünellerin belli bir bölümü metro istasyonları ile çakışmakta. Yani yeraltı metrosu yapılırken mecburiyetten bazı bölümler metro ile ortaklaşa kullanılmaya başlanmış. Güvenliğin en zayıf olduğu bu bölümler insanların da gizli tünellere sızdığı noktalar olarak biliniyor. Konuyla ilgili olarak 1990'lı yıllarda ortaya çok çeşitli teoriler atılmıştı. Bu tünellerden bazılarının Kremlin Sarayı'nı gizli hükümet sığınaklarına bağladığı iddia edilmişti. Bir başka teori ise bu tünellerin çıktığı ve adının Ramenki olduğu ikinci bir şehrin Moskova'nın altında bulunmasaydı. Bu şehirde herhangi bir saldırı durumunda insanlara onlarca yıl yetebilecek ihtiyaç malzemeleri dahi bulunmaktaydı.

Ramenki

Ramenki

Dünya üzerindeki girilmesi yasak olan diğer bölgeler ile ilgili olarak yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.