Son Eklenenler
Search
Meral Akşener

Meral akşener kimdir? Meral akşener nereli ve ilginç hayatı

96

Son zamanlarda yeni kurduğu parti olan İyi Parti ve Cumhurbaşkanlığına aday olması ile siyaset gündeminde önemli yer kaplayan Meral Akşener eski bir MHP milletvekilidir. Partisiyle düştüğü çeşitli fikir ayrılıkları sebebiyle MHP’den ihraç edilmiştir. Bir süre sonra yine MHP’den ihraç edilen arkadaşlarıyla birlikte İyi Parti’yi kurmuştur.

Siyasi Kariyeri

Meral Akşener, 1956 yılında İzmit’te dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdikten sonra Marmara Üniversitesinde Doktorasını tamamladı. Akşener siyasete 1995 yılında Doğru Yol Partisi Kadın Kolları Başkanı olarak girdi. Yine 1995 yılı genel seçimlerinde DYP’den milletvekili seçilerek meclise girmeye hak kazandı. DYP ve RP’nin oluşturduğu koalisyonda İçişleri Bakanı olarak görev yapan Mehmet Ağar’ın, 1996 yılında meydana gelen ve tüm Türkiye’nin büyük bir dikkatle takip ettiği Susurluk Kazası sonrasında görevinden istifa etmesi üzerine İçişleri Bakanlığına getirildi. Ancak 54. Hükumetin dağılmasından sonra sadece 7 ay yaptığı bu görev de son bulmuş oldu.

Akşener Pek Çok Miting Yaptı

Akşener Pek Çok Miting Yaptı

2001 yılında DYP’den istifa ederek o zamanlar AK Parti’yi kurmak için çalışmalar yapan Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül ile birlikte çalışmaya başladı. Ancak yenilikçi olarak kendilerini lanse etmelerine rağmen hala milli görüşü savundukları için bu oluşumdan ayrılarak 3 Kasım 2001 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’ne katıldı ve 2007 genel seçimlerinde MHP İstanbul milletvekili seçildi. Hemen peşinden de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevine getirilerek pek çok oturum yönetti.

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Başarısız Oldu

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Başarısız Oldu

MHP’den İhraç Edilmesi

8 Eylül 2016 tarihinde MHP tüzüğünün 11. Maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle partisinden ihraç edildi. Kendisiyle birlikte partiden ihraç edilen arkadaşlarıyla birlikte İyi Parti’yi kurdu. MHP’den ihraç edilmesinin arkasında Devlet Bahçeli’nin parti içerisinde gün geçtikçe artan Meral Akşener hayranlığını bitirmek istemesi pek çok kişinin ortak düşüncesi.

Bir diğer Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin hayatını konu alan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.