Son Eklenenler
Search
Tristan De Cunha Adası

Kimsenin varlığını bilmediği yaşam merkezi Tristan da Cunha adası

62

Bazen kafa dinlemek için insanların olmadığı yerlere gitmek herkesin ihtiyacı. Ancak dünyada bir yer var ki buraya gittiğinizde gerçekten tüm dünya ilişkiniz kesiliyor ve kafanızı dinleyebiliyorsunuz. Tristan da Cunha adası dünya üzerinde bulunan ve üzerinde yaşam olan ancak aynı zamanda kendini dünyadan soyutlamış bir ada.

Adada Volkanik Bir Dağ Bulunuyor

Adada Volkanik Bir Dağ Bulunuyor

Tristan Da Cunha Adası Nerede?

Tristan Da Cunha adası Güney Atlas Okyanusu üzerinde bulunan ve sadece 270 kişilik nüfusa sahip bir ada. Adada yaşayanlar İngiliz ve Hollanda ırkından geliyorlar. Adada kullanılan dil İngilizce olsa da zaman içinde değişime uğrayarak ortaya garip bir dil çıkmış. Ancak ada sakinleri istediklerinde güzel şekilde İngilizce de konuşabiliyorlar. Adada bulunan 270 kişi olmasına rağmen sadece 8 farklı soyadı kullanılıyor. Bir başka deyişle adadakilerin tamamı aslında birbirleriyle akraba. Bu yüzden sık görülen akraba evlilikleri neticesinde ada sakinlerinin yüzde 90’lık bölümü astım hastası.

Adanın Yolları ve Tek Cafesi

Adanın Yolları ve Tek Cafesi

Ada Sakinleri Minimumda Yaşıyorlar

Tristan Da Cunha adası üzerinde her şeyden bir tane bulunmakta. Bir tane manav, bir tane bakkal, bir tane disko, bir tane hastane ve bir tane karakol. Hiçbir suç işlenmediği için karakolda görevli olan tek polis memuruna da fazla bir iş düşmüyor. Adaya ayda bir defa bir gemi uğruyor. Bu gemi hem adaya gelmek isteyenleri getiriyor hem de adaya yiyecek desteği sağlıyor. Adanın temel geçim kaynağı tarım. Burada herkese ait bir tarla mevcut ve bu tarla dağılımı tamamen homojen bir şekilde yapılmış. Ancak adada bulunan alanın çok fazla olması yüzünden kendi tarlası dışında ürün yetiştirenler de var.

Kuşbakışı Görünüm

Kuşbakışı Görünüm

Adaya internet 2011 yılında geldi. Oldukça yavaş olan internet bağlantısı ile sadece adaya ait haberlerin bulunduğu ve haftada 1-2 defa güncellenen adanın tek internet sitesine sorunsuz olarak bağlanabiliyorsunuz. Dünya üzerinde bulunan diğer internet sitelerine ulaşım ise oldukça yavaş. Adada eğitim 15 yaşında bitiyor. Çünkü burada yaşayanların eğitim ile bir yerlere gelmeleri zorunlu değil. Herkes çiftçilik yaptığı için eğitim seviyesi çok önem teşkil etmiyor.

Dünyanın medeniyetten en uzak noktası hakkında yazdığımız yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.