Son Eklenenler
Search
Jason Becker Sadece Gözleri ile İletişim Kuruyor

Jason becker kimdir? Becker’in diğer insanlardan ayrılan özellikleri

75

Jason Becker ismi müzik ile ilgilenen insanların çok yakından bildikleri bir isim. Müziğin dahi çocuğu olarak parmakla gösterilen Becker 1969 yılında Amerika’da doğdu. Henüz 18 yaşındayken ilk albümünü çıkardı. Ancak müzik konusundaki bu hızlı ilerleyişi zamanla yavaşlamaya başladı. Becker’i diğer müzisyenlerden ayıran çok önemli özellikleri bulunuyor.

Becker'in Hastalıktan Önceki Hali

Becker’in Hastalıktan Önceki Hali

Jason Becker ‘in Hastalığı

Becker’e henüz 24 yaşındayken ALS hastalığı tanısı konuldu. Sanatçı bir taraftan konserlerine devam ederken diğer taraftan da hastalıkla mücadele etmenin yollarını aramaya başlamıştı. 27 yaşında geldiğinde yürümesinde sorunlar çıkmaya başladı. Bacak kasları artık yeterince iyi çalışmıyordu. Bu durum konserlerinde topallamasına yol açıyordu. Sadece 3 yıl içinde Jason Becker konuşma ve hareket yetisini kaybetti. Küçüklüğünden beri elinden düşürmediği gitarına artık sadece uzaktan bakabiliyordu. Bu durumun onun için ne kadar dayanılmaz olduğunu bilen ailesi ise onu hayata bağlı tutmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Becker 1995 yılından beri hayatını tekerlekli sandalyede sürdürüyor ve sadece gözlerini oynatabiliyor. Ancak ALS hastalığı ve içinde bulunduğu bu durum onun müzik yapmasına engel olmadı.

Nefes Alması İçin Özel Bir Solunum Cihazına Bağlı

Nefes Alması İçin Özel Bir Solunum Cihazına Bağlı

Sadece Gözleri ile İletişim Kuruyor

Ailesi onunla sadece gözlerini hareket ettirerek anlaşabileceği bir iletişim şekli geliştirdi. Gözlerini hareket ettirmekten başka hiçbir hareket yapamayan Jason Becker bu sayede ilk önce ailesiyle iletişim kurdu. İlerleyen zamanlarda bu iletişim şekli onun sadece gözlerini kullanarak beste yapabilmesi için uzmanlar tarafından geliştirildi. Bu sayede Becker tekerlekli sandalyesinde sadece gözlerini oynatarak The Raspberry Jams adında bir albüm çıkardı. Doktorların sadece 5 yıl ömür biçtikleri Becker geçtiğimiz aylarda ALS hastalığı olan ve hayatını kaybeden Stephen Hawking ile birlikte en uzun süre bu hastalıkla yaşayan kişi durumunda.

Arkadaşı Ona Gitar Çalarken

Arkadaşı Ona Gitar Çalarken

Önemli müzisyenlerden bir tanesi olan John Lennon hakkında yazdığımız yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.