Son Eklenenler
Search
Batık Voedonisi Adası

İstanbul’un kayıp vordonisi adası ve ilginç hikayesi

60

İstanbul denildiğinde tarihi eserlerin yanında meşhur adaları da akıllara gelir. Marmara denizinde peşi sıra sıralanmış bu adalar tatilcilerin de günübirlik ziyaret ettikleri yerler arasında. Ancak bu adaların yanında bir de kimsenin bilmediği kayıp Vordonisi Adası bulunmakta. Bugün dahi İstanbul’da yaşayan pek çok kişi bu adanın varlığından haberdar değil.

Vordonisi Adasının Su Üzerinde Kalan Bölümler

Vordonisi Adasının Su Üzerinde Kalan Bölümleri

Çok Az Kişi Vordonisi Adası ‘nı Biliyor

Vordonisi Adası Marmara denizinde bulunan en eski adalardan bir tanesi. Ancak bu adanın bilinmemesinin en büyük sebebi 1010 yılında İstanbul’da meydana gelen büyük depremde Marmara denizinin sularına gömülmüş olması. Günümüzde ada suyun yüzeyinden bakıldığında denizin içerisinde görülmekte. Yani batmış olsa dahi çok fazla derinlikte değil. Adanın Maltepe Sahiline de çok yakın olması buradan geçen tekneler için de tehlike arz etmekte. Çünkü adada bulunan bazı tepe noktaları su yüzüne çok yakın.

Eski Bir Harita Üzerinde Vordonisi Adası

Eski Bir Harita Üzerinde Vordonisi Adası

Ada ile ilgili günümüzde çalışmalar sürdürülmekte. Elbette adayı tekrar su yüzüne çıkarmak gibi bir durum söz konusu değil. Ancak adanın üzerinde bulunan yapılar hala ayakta duruyor. Bunlar arasında en önemli olan yapı da kilise. Maltepe belediyesi ve 3 üniversite ada ile ilgili olarak ortak bir çalışma yürütmekteler. Çalışmanın asıl amacı Vordonisi Adası üzerinde bulunan tarihi yapılar sebebiyle burasının Birleşmiş Milletler Dünya Kültür Mirası’na kabul edilmesini sağlamak.

Çalışmalar Devam Ediyor

Çalışmalar Devam Ediyor

Araştırmalar Sürüyor

Vordonisi Adası üzerinde ilk yaşamın milattan sonra 850 yıllarında başladığı düşünülmekte. 1010 yılında ise büyük deprem sonucunda ada sulara gömülüyor. Adaya pek çok dalış yapılmakta. Ancak aradan geçen yıllar boyunca burada oluşan kestane ve midye türü canlılar burada bulunan kilisenin tam anlamıyla görüntülenmesine engel olmaktalar. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Yassı ve Sivriada’dan sonra İstanbul’un 10. adası Vordonisi Adası olarak bilinmekte.

Dünyanın kayıp 8. kıtası ile ilgili yazdığımız ilginç yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.