Son Eklenenler
Search
En Yakından Çekilen Karelerden Bir Tanesi

istanbul boğazında meydana gelen independenta kazası

84

15 Kasım 1979 tarihinde İstanbul, tarihte görülmemiş bir deniz kazasına sahne oldu. Zamanın en büyük 3 gemisinden bir tanesi olan Rumen bandralı Independenta isimli petrol yüklü gemi Yunan bandralı Evriali isimli kuru yük gemisiyle İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne açılan kısmında çarpıştı. Çarpışma o kadar etkiliydi ki İstanbul Boğazı’na bakan neredeyse tüm evlerin camları kırıldı. independenta kazası, Türkiye siyasi tarihi açısından da çalkantılı bir dönemde meydana gelmişti.

Siyasi belirsizlikler ve terör olayları devam ederken böylesine devasa bir kazanın meydana gelmesi ve ortaya çıkan patlamalar pek çok kişi için bir terör saldırısı olarak nitelendirildi. Kazanın sabaha karşı meydana gelmesi ise gerçeğin anlaşılmasının biraz zaman almasına sebep oldu. Meydana gelen patlamayı duyanlar arasında imkânı olanlar arabalarına atlayarak Kadıköy’e doğru yola çıktılar. Herkes gerçekten ne olduğunu merak ediyordu.

Independenta'nın Yanışını İzleyen İnsanlarr

Independenta’nın Yanışını İzleyen İnsanlarr

Independenta Kazası İstanbul İçin Kabul Oldu

Marmara Denizi’nde Haydarpaşa açıklarına kadar yanarak sürüklenen Independenta adlı gemi burada bir şekilde durmuştu. Bu anlamda da İstanbul bir faciayı atlatmıştı çünkü gemi sürüklenerek evlerin bulunduğu Moda Sahili’ne kadar gelebilirdi. Gemi o kadar şiddetli yanıyordu ki Haydarpaşa, Kadıköy ve Moda sahillerinde bulunanların yüzleri sıcaklığın etkisiyle yanıyordu. Kısa sürede olayın vahameti anlaşıldı. Yavaş yavaş havanın aydınlanmaya başlamasıyla birlikte denizin tamamen siyah petrol ile kaplandığı görüldü. Yangına müdahale eden söndürme gemileri de yetersiz kalmaktaydı.

Gazete Manşeti

Gazete Manşeti

Zeytinburnu Sahili’ne cesetlerin vurduğu haberleri geliyordu. Ancak bu cesetlerin oraya bu kadar kısa sürede nasıl gittikleri de merak konusuydu. Bir kişinin yüzerek dahi o kadar mesafeyi 2-3 saat içinde alabilmesi mümkün değildi. Ancak biraz sağlıklı düşününce bu cesetlerin patlamanın etkisiyle oraya kadar savruldukları sonucuna varıldı. Yine aynı şekilde bazı cesetler de Moda Sahili’ne vurmuştu. Bununla birlikte olaydan yara almadan kurtulanlar da olmuştu. Geminin kaptanı ve birkaç mürettebat ilk anda kurtarılmış ve hastanede tedavi altına alınmışlardı.

Independenta Enkazı

Independenta Enkazı

Independenta kazası sonrasında Independenta’nın enkazı tam 27 gün boyunca yanmaya devam etti. Sürenin bu kadar uzun olmasının bir sebebi de sonradan ortaya çıktı. Söndürme gemileri yangını söndürmek için denizden aldıkları suyu geminin üzerine sıkıyorlardır. Oysa deniz suyu da tamamen petrole bulanmıştı. Bir başka deyişle yanan geminin üzerine petrol sıkılıyordu. Bu aşamada bir başka patlamanın olmaması da tamamen şanstı. Enkaz 1993 yılına kadar Haydarpaşa açıklarında erimiş metal yığını olarak kalmaya devam etti. Sonrasında ise bir iş adamına satıldı ve sökülerek Tuzla Tersanesi’ne parçalanmak üzere getirildi. Ancak buradaki parçalama işlemi sırasında çıkan kıvılcım geminin içinde kalmış petrolün yeniden alev almasına sebep oldu. Çıkan yangın kimseye bir şey olmadan söndürüldü.

Yaşı 45’in üzerinde olanlar ve bu kazaya tanıklık edenler Independenta kazasını büyük bir dehşetle hatırlayacakladır. 43 kişinin hayatını kaybettiği bu kazada Marmara Denizi büyük ölçüde kirlenmiş ve denizin dibinde yaşayan canlıların %95’lik kısmı hayatını kaybetmişti.

Gemi kazaları sürekli olarak dünyada yaşanmakta. Ancak UFO kazaları bu kadar sık değil. UFO kazaları ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.